NRA interweniuje w sprawie Ryszarda Reka

09.10.2013

Adwokatów zaniepokoiły doniesienia medialne dotyczące aresztowania polskiego obywatela Ryszarda Reka na terenie Grecji w lipcu br. Adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, wysłał w tej sprawie pisma do ministrów spraw zagranicznych w Polsce i Grecji, ambasadora RP w Grecji, władz adwokatury w Atenach oraz greckiej komisji praw człowieka.

28 lipca 2013 r. grecka policja zatrzymała Ryszarda Reka pod zarzutem molestowania wnuczki, z którą spędzał wakacje. Areszt tymczasowy nadal trwa. Rodzina Ryszarda Reka domaga się jego zwolnienia, tłumacząc fakt zatrzymania jako bezzasadny i argumentując żądania pogarszającym się stanem zdrowia aresztowanego.

Z informacji medialnych wynika również, że stawiane Ryszardowi Rekowi zarzuty są bezpodstawne. Dlatego prezes NRA apeluje o niezwłoczne podjęcie koniecznych działań mających na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz o zapewnienie zatrzymanemu fachowej pomocy prawnej. Adw. Andrzej Zwara tłumaczy, że dotychczasowy sposób prowadzenia postępowania karnego przeciwko Ryszardowi Rekowi może naruszać jego prawo do obrony i prawo do rzetelnego procesu, a więc podstawowe prawa jednostki znajdujące się pod ochroną prawną w demokratycznych państwach.

W sprawie Ryszarda Reka interweniowała też Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi.

Czytaj: pisma

Tagi: NRA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email