Nowa Palestra - wokół rocznicy Powstania Warszawskiego

30.07.2014

 Okładka najnowszego zeszytu "Palestry", na lipiec i sierpień, poświęcona jest 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

W numerze teksty Adama Redzika "Wolność kochali i rozumieli”, Marka Gałęzowskiego „Największa bitwa Polski Podziemnej w 70. Rocznicę Powstania Warszawskiego” i Andrzeja Bąkowskiego „Akcja Burza w obszarze warszawskim Armii Krajowej” - odnoszą się do zbrojnego zrywu warszawiaków z 1944 roku i udziału w nim adwokatów.

W numerze także wiele ciekawych artykułów, m.in. "O nowej formie konsensualizmu w procesie karnym" autorstwa dr. hab. Radosława Kopra czy "Sytuacja prawna nieruchomości dyplomatycznych i konsularnych" dr. hab. Juliana Sutora.

W dziale „Kronika Adwokatury” znalazły się relacje z posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej 28 marca w Lublinie oraz  z posiedzeń Prezydium NRA w kwietniu i maju. Czytelnik może się też zapoznać z opisem seminarium „Obrony polityczne a droga do wolności”, które z okazji Święta Wolności zorganizowała 3 czerwca Naczelna Rada Adwokacka we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UW, pod patronatem Prezydenta RP. O procesach politycznych opowiadali adw. Ewa Milewska-Celińska, adw. Andrzej Bąkowski, adw. Czesław Jaworski, adw. Edward Rzepka, adw. Jacek Taylor i adw. Krzysztof Piesiewicz. Relacja autorstwa Marka Antoniego Nowickiego.

W tym numerze także obszerna relacja z Czerwcowej Gali Wolności, zorganizowanej 10 czerwca przez Komisję Działalności Publicznej Adwokatury przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Podczas Gali wręczono odznaczenia dla adwokatów – obrońców w sprawach politycznych czasu PRL-u.

Aleksander Kopiński pisze o Lucjanie Halpernie (1894-1940) w dziale „Sylwetki wybitnych adwokatów”. Ten adwokat, żołnierz i ofiara Katynia, nie był dotąd znany badaczom, autor tekstu ma nadzieję, że informacje zgromadzone przez niego zainspirują inne osoby do podzielenia się wiedzą o życiu i działalności adw. Halperna.

 

Zachęcamy do lektury!

 Tagi: Palestra

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email