MSZ podziela niepokoje Adwokatury dotyczące sytuacji w Turcji

15.07.2013

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych w pełni podziela Pana zaniepokojenie i wyraża troskę w związku z doniesieniami, jakie napływają z głównych miast Turcji, w tym przede wszystkim Stambułu, na temat niewspółmiernego użycia siły przez władze tureckie przeciwko pokojowo nastawionym manifestantom – czytamy w piśmie jakie adw. Andrzej Zwara, prezes NRA otrzymał z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jest to odpowiedź na list jaki prezes NRA wystosował m.in. do ministra spraw zagranicznych po zatrzymaniu i przymusowym usunięciu grupy adwokatów z sądu w Stambule.

MSZ zapewnia, że o wydarzeniach w Turcji rozmawia z wieloma partnerami, m.in. na forum unijnym w Brukseli. – Turcja, bez wątpienia, musi udowodnić swoje przywiązanie do zasad ogólnie obowiązujących na arenie międzynarodowej, bez tego akcesja kraju do Unii Europejskiej może stanąć pod znakiem zapytania – uważa resort.

Za wsparcie i solidarność z adwokatami w Turcji podziękował też att. assos. prof. Umit Kocosakal, przewodniczący rady adwokackiej w Stambule.

Czytaj: pismo MSZ

Czytaj: list przewodniczącego rady adwokackiej w Stambule

zobacz też: Ponowne zatrzymanie tureckich adwokatów

IBA potępia zatrzymania w Turcji

Tagi: człowieka, NRA, ministerstwo

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email