Marsz Żywych - adwokaci uczcili pamięć ofiar Holokaustu

06.05.2014

Delegacja Naczelnej Rady Adwokackiej oraz adwokaci z różnych izb wzięli 28 kwietnia udział w Marszu Żywych w Oświęcimiu. W ten sposób uczcili pamięć kolegów adwokatów pochodzenia żydowskiego, którzy przed II wojną światową stanowili 50% adwokatury. Ogromna ich liczba zginęła podczas wojny.

Marsz, który ma miejsce w ramach Dnia Pamięci Holokaustu– Jom HaSzoa, odbył się już po raz 23., jego uczestnicy przebyli trzykilometrową trasę z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau. Wśród nich byli m.in. sędziowie izraelskiego Sądu Najwyższego z prezesem Asherem Grunisem.

Dzięki inicjatywie NRA i Komisji Współpracy z Zagranicą środowisko adwokackie wspólnie wzięło udział w tym wydarzeniu.

Jak podaje Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, w Marszu Żywych w tym roku wzięło udział w sumie ok. 10 tys. osób, przede wszystkim młodych Żydów z całego świata, ale także duża grupa polskiej młodzieży. Był to ostatni Marsz Żywych przed siedemdziesiątą rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz, która przypadnie 27 stycznia 2015 r. Organizatorzy w szczególny sposób upamiętnili okrągłą rocznicę zagłady Żydów z Węgier. Do uczestników Marszu w Birkenau dołączył prezydent Węgier János Áder.

 

Tagi: NRA, komisja

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email