Komunikat Prezesa NRA w związku z zatrzymaniem przez CBA Romana Giertycha

15.10.2020

Publikujemy komunikat adw. Jacka Treli, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, w związku z zatrzymaniem przez CBA Romana Giertycha.

Komunikat

Prezesa NRA

 

W związku z zatrzymaniem przez CBA Romana Giertycha i prowadzonym przeszukaniem w jego domu, oświadczam, że takie czynności podjęte wobec adwokata budzą najdalej idący niepokój. Wiążą się one bowiem z możliwym naruszeniem tajemnicy adwokackiej obejmującej sprawy jego klientów. Dlatego, aby zadbać o ochronę tej tajemnicy, w przeszukaniu musi uczestniczyć dziekan rady adwokackiej lub osoba przez niego wyznaczona.

Niezależnie od podstaw zatrzymania Romana Giertycha i przeszukania w jego domu, czynności te mają wyjątkowy wymiar z uwagi na jego zaangażowanie jako adwokata w sprawy, w których tle pojawiają się politycy partii rządzącej.  

Niepokój budzi także fakt, że zatrzymanie Romana Giertycha odbywa się w przeddzień posiedzenia sądu w sprawie aresztu wobec jego klienta Leszka Czarneckiego, którego jest on jedynym obrońcą.

Samorząd adwokacki, na którego czele stoję, będzie uważnie obserwował czynności podejmowane wobec zatrzymanego adwokata, a także wszelkimi możliwymi środkami bronił jego praw.  

 

Adwokat Jacek Trela

Prezes NRA

 

 

Tagi: komunikat, prezes NRA, adwokaci, CBA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email