Komisja Praw Człowieka zaniepokojona sytuacją prawników w Turcji

12.07.2017

Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej wyraża zaniepokojenie sytuacją tureckich prawników. W czerwcu br. prezes Amnesty International w Turcji, wraz z 22 innymi prawnikami, został aresztowany i niesłusznie oskarżony o członkostwo w organizacji terrorystycznej, którą władze państwowe winią za ubiegłoroczną próbę zamachu stanu. W liście do ambasadora Republiki Turcji w Warszawie, Komisja wyraża swoją solidarność z tureckimi prawnikami działającymi na rzecz ochrony praw człowieka.

Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej zwraca też uwagę na konieczność zaprzestania naruszeń praw człowieka na terenie Republiki Tureckiej. 

6 czerwca 2017 r. Taner Kiliç, prezes Amnesty International w Turcji, wraz z 22 innymi prawnikami został aresztowany i niesłusznie oskarżony o członkostwo w organizacji terrorystycznej, którą władze państwowe winią za ubiegłoroczną próbę zamachu stanu. Taner Kiliç jest związany z Amnesty International w Turcji od 2002 roku, a od 2014 roku pełni funkcję prezesa Zarządu AI w Turcji. Jego działania skupiały się na obronie podstawowych praw i wolności, które od dłuższego czasu są naruszane przez władze Turcji.

Komisja Praw Człowieka przy NRA wzywa władze Turcji do zaprzestania represji wobec obrońców praw człowieka, które poczytuje jako bezprawne i sprzeczne ze standardami wynikającymi z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

(czytaj list do Ambasadora - wersja angielska)

(czytaj list w wersji polskiej)

Tagi: prawa człowieka, komisja, Turcja

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email