Komisja Praw Człowieka w obronie praw cudzoziemców

19.11.2012

Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej wystosowała pismo do wojewody Jacka Kozłowskiego, w którym zauważa nieprawidłowości w działaniach prawników Wydziału Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

W liście, adw. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący KPCz, sygnalizuje problem kontrolowania zawieranych przez cudzoziemców małżeństw z obywatelami polskimi, pod pozorem tzw. oględzin miejsca zamieszkania. – Podczas tych czynności pracownicy Wydziału Spraw Cudzoziemców przeprowadzają niezapowiedziane wizyty w mieszkaniach małżonków, żądając wpuszczenia ich do środka także w godzinach wieczornych. – czytamy w piśmie do wojewody Jacka Kozłowskiego.

Komisji Praw Człowieka podkreśla, że praktyki takie są niezgodne z obowiązującymi przepisami, gdyż uprawnienia do sprawdzania lokalu w toku postępowań prowadzonych na podstawie ustawy o cudzoziemcach posiadają wyłącznie funkcjonariusze Straży Granicznej – zgodnie z art. 11c ustawy o cudzoziemcach z 20 września 2011 r. (Dz.U. Nr 264, poz. 1573) oraz Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie trybu sprawdzania lokalu przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z 4 grudnia 2008 r. (Dz.U. Nr 236, poz. 1648)

Tym samym, KPCz zwraca się do wojewody mazowieckiego o stosowną interwencję, która zakończy niedopuszczalne praktyki prawników Wydziału Spraw Cudzoziemców.

Czytaj pismo:

Tagi: człowieka, NRA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email