Kolejny raz adwokaci pomogli najuboższym

19.05.2014

Po raz ósmy akcja Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich zakończyła się sukcesem. Podobnie jak w latach ubiegłych adwokaci i aplikanci adwokaccy w ciągu jednego dnia udzielili kilka tysięcy porad.

17 maja porad prawnych pro bono udzielało ponad 750 adwokatów i  aplikantów adwokackich w 200 miastach w całej Polsce. Wyjątkiem były miasta znajdujące się na terenie wrocławskiej izby adwokackiej. Tam, ze względu na zorganizowane 17 maja zgromadzenie izby, akcja odbędzie się 24 maja, a porady będzie można uzyskać w prawie 30 kancelariach.

Tradycyjnie najczęściej pytano o sprawy cywilne i rodzinne. Jednak dużo częściej niż w latach ubiegłych pytano o sprawy z zakresu prawa administracyjnego i gospodarczego. Petenci radzili się również w kwestiach ubezpieczeń społecznych, prawa pracy, a nawet w sprawach dotyczących prawa upadłościowego.

Szczegółowe dane Naczelna Rada Adwokacka będzie znać za kilka dni, ale z danych przekazanych przez koordynatorów izbowych wynika, że w większości izb akcja cieszyła się podobnym zainteresowaniem jak rok temu. Ze wstępnych danych wynika, że udzielono około 8 tysięcy porad. Najwięcej konsultacji przeprowadzono w Katowicach, Warszawie, Poznaniu i Łodzi.

- Serdecznie dziękuję wszystkim adwokatom i aplikantom adwokackim, którzy udzielali tego dnia porad. Dziękuję też mediom, które nagłośniły inicjatywę. Nasza szlachetna akcja został też zauważona przez Pana Prezydenta, który obiecał pomoc w wypracowaniu systemowego rozwiązania dostępu do bezpłatnej pomocy prawnej. – powiedział adw. Andrzej Zwara, prezes NRA.

Bronisław Komorowski, Prezydent RP, w tym roku po raz pierwszy objął akcję Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich swoim patronatem.

Nowością w tym roku były również porady adwokatów-mediatorów. Grupa adwokatów posiadających certyfikat mediatorów włączyła się w akcję, aby propagować ten sposób rozwiązywania sporów w drodze pozasądowej.

- Wierzę, że akcja, obok doraźnej pomocy konkretnym osobom, przekona społeczeństwo, że z pomocy adwokata warto korzystać, nie tylko w sytuacjach dramatycznych i na etapie sądowym. Podpisywanie wszelkich umów, konflikty z przełożonym w pracy, czy podział rodzinnego majątku – to codzienne sytuacje, które warto skonsultować z adwokatem, aby uniknąć niepotrzebnych stresów i utraty pieniędzy, gdy w tego typu sprawach wynikną komplikacje. – przekonuje adw. Anisa Gnacikowska, koordynator Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich.

Adwokaci zachęcają też, żeby nie bać się wysokości opłaty za taką poradę. Podstawowa porada nie jest droższa niż wizyta u fryzjera czy naprawa hydrauliczna. Cena pomocy prawnej rośnie zaś wraz ze stopniem jej skomplikowania.

Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich organizowany jest od 2009 roku. Jego inicjatorką była adw. Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA w latach 2007-2010. Tegoroczna akcja odbywała się w przeddzień święta patrona wszystkich prawników św. Ivo.

Tagi: NRA, pomoc

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email