Kampania wyborcza Adwokatury

19.11.2013

Już w najbliższy piątek w katowickim Spodku rozpocznie się Krajowy Zjazd Adwokatury, podczas którego nastąpi wybór władz samorządowych oraz przyjęcie uchwał programowych. Tymczasem kampania wyborcza trwa i wzbudza ciekawość nie tylko środowiska adwokackiego, ale też mediów.

Na łamach prasy, w tym głownie w Rzeczpospolitej i Dzienniku Gazecie Prawnej, pojawiają się liczne teksty publicystyczne oraz wywiady z pretendentami do najwyższych stanowisk we władzach samorządowych. Kandydaci na prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej publikują również felietony, w których opisują swoje wizje Adwokatury i programy wyborcze. Dyskusja na tematy przedwyborcze toczy się również na Facebooku.

Przypomnijmy, że Zjazd rozpocznie się już w najbliższy piątek w katowickim Spodku. Weźmie w nim udział 357 delegatów reprezentujących 24 izby adwokackie.

Swoją obecność zapowiedzieli przedstawiciele życia publicznego, w tym: Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego, Lech Paprzycki, prezes Sądu Najwyższego, min. Wojciech Hajduk i min. Jerzy Kozdroń z ministerstwa sprawiedliwości, Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, Piotr Uszok, prezydent Katowic oraz Andrzej Płonka, starosta powiatu bielskiego. Wśród gości nie zabraknie przedstawicieli parlamentu RP, zagranicznych adwokatur, innych samorządów zawodów zaufania publicznego i władz samorządowych.

W czwartek, 21 listopada o godz. 18.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach zostanie odprawiona przez abp. Wiktora Skworca msza św. w intencji Polskiej Adwokatury. Po mszy św. delegacja adwokatury odda hołd pomordowanym górnikom Kopalni Wujek i złoży wieniec pod ich pomnikiem. W piątek, przed rozpoczęciem obrad, adwokaci w podobny sposób oddadzą hołd Powstańcom Śląskim.

Poprzedni KZA odbył się w listopadzie 2010 r. w Sopocie, podczas którego na prezesa NRA adwokaci wybrali adw. Andrzeja Zwarę. Funkcję prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego powierzono wówczas adw. Jackowi Ziobrowskiemu. Obaj prezesi będą ubiegać się o reelekcję. Chęć kandydowania na funkcję prezesa NRA deklarują również adw. Krzysztof Boszko i adw. Robert Rynkun-Werner, zaś na stanowisko prezesa WSD – adw. Radosław Baszuk.

W tym roku po raz pierwszy uruchomiono stronę internetową XI Krajowego Zjazdu Adwokatury. Pod adresem http://kza2013.katowice.pl/ znaleźć można program Zjazdu, zasady głosowania oraz listę delegatów z poszczególnych izb. Tymczasem na stronie ORA w Katowicach (http://www.adwokatura.katowice.pl/) specjalny zegar odlicza czas do rozpoczęcia Zjazdu.

Tagi: NRA, zaproszenie

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email