Delegacja Ministerstwa Sprawiedliwości z Chin spotkała się z polskimi adwokatami

23.10.2013

System prawny w Polsce, zasady działania adwokatury, tworzenie platformy mediacyjnej i arbitrażu w Polsce – to tematy, które najbardziej zainteresowały delegację Ministerstwa Sprawiedliwości z Chin podczas spotkania z przedstawicielami polskiej adwokatury.

Spotkanie odbyło się 22 października br. w siedzibie kancelarii Łaszczuk i Wspólnicy, gdzie gości przywitał adw. Maciej Łaszczuk, partner w kancelarii oraz przewodniczący Komisji ds. Zagranicznych NRA i członek Komisji Finansowej CCBE (Council of Bars and Law Societies of Europe).

Adw. Justyna Szpara, partner zarządzający kancelarii Łaszczuk i Wspólnicy, zaprezentowała sposób funkcjonowania systemu prawnego w Polsce. Podała także dane dotyczące m.in. liczby adwokatów i spraw przed polskimi sądami, a także popularności alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów.

Adw. Jan Rysiński z kancelarii Łaszczuk i Wspólnicy przedstawił temat zasad funkcjonowania polskiej adwokatury. Mówił o kompetencjach poszczególnych szczebli samorządowych oraz Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawach palestry. Przybliżył zadania członków adwokatury oraz ogólną specyfikę zawodu.

Po zakończonych prezentacjach delegaci z Chin zadawali pytania na temat reform, rozwoju i obecnej sytuacji rynku prawnego w Polsce.

W spotkaniu z polskiej strony udział wzięli również adw. Paweł Marcisz z kancelarii Łaszczuk i Wspólnicy, adw. Jolanta Nowakowska-Zimoch, partner warszawskiego biura kancelarii Hogan Lovells, adw. Zuzanna Rudzińska, członek Zespołu Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu w kancelarii Wardyński i Wspólnicy, adw. Robert Małecki, wspólnik kancelarii Karniol, Małecki i Wspólnicy, adw. Bartłomiej Jankowski, partner w kancelarii Jankowski, Stroiński i Partnerzy JSLegal oraz adw. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej i wspólnik kancelarii Pietrzak & Sidor.

Delegacji chińskiej przewodniczył Deng Jiaming, wicedyrektor Departamentu ds. Adwokatury i Notariatu w Ministerstwie Sprawiedliwości Chin. Delegacja liczyła jedenaście osób. Wśród członków znalazły się osoby pełniące kierownicze funkcje w administracji wymiaru sprawiedliwości oraz przedstawiciele adwokatury chińskiej.

Tagi: NRA, samorząd

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email