Brytyjscy trenerzy szkolili polskich mediatorów

21.10.2013

17 października br. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Mediacji. Po raz pierwszy wydarzeniu temu towarzyszył Ogólnopolski Tydzień Mediacji. W dniach 14-18 października br. na terenie całego kraju organizowane były spotkania mediatorów z osobami zainteresowanymi oraz szereg wydarzeń, których celem było promowanie alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów. 

- Naszą tradycją stało się celebrowanie tego wydarzenia poprzez zarówno zabiegi edukacyjne podnoszące świadomość społeczną w tej dziedzinie, jak również profesjonalne szkolenia z mediacji dla adwokatów. – powiedziała adw. Katarzyna Przyłuska-Ciszewska, prezes Centrum Mediacyjnego przy NRA. W trakcie Tygodnia Mediacji, w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie odbyło się szkolenie przeprowadzone m.in. przez mediatorów z Wielkiej Brytanii, którego pomyślne zakończenie będzie stanowiło podstawę do uzyskania właściwego certyfikatu. Tym razem w zespole trenerów znaleźli się: brytyjski sędzia Witold Pawlak, Alex Bevan, Spenser Hilliard, i adw. dr Małgorzata Kożuch. – Wspólnie opracowany program stanowi wiedzę praktyczną i teoretyczną o mediacji. Chcemy uczyć adwokatów jak mediować i jak słuchać. Chcemy zmieniać podejście do konfliktu, sporu i pokazywać alternatywne drogi rozwiązań. Poprzez rozpowszechnianie idei mediacji oraz poprzez edukację adwokatów stwarzamy nową, dodatkową możliwość wykonywania zawodu. – wyjaśnia adw. Katarzyna Przyłuska-Ciszewska.

W piątek, 18 października, również w siedzibie ORA w Warszawie, trenerzy, organizatorzy oraz sędziowie warszawskich sądów rejonowych i okręgowych spotkali się na pierwszym Saloniku Mediacyjnym z ambasadorem Wielkiej Brytanii w Polsce Robinem Barnettem w celu wymiany pomysłów na temat wspólnego dalszego promowania idei mediacji. Gości przywitał adw. Paweł Rybiński, dziekan ORA w Warszawie.

Adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, napisał do uczestników spotkania list, który odczytała adw. Katarzyna Przyłuska-Ciszewska. – Gdy tylko mam możliwość staram się podkreślać, że mediacja to przyszłość, to szansa zarówno na rozszerzenie działalności zawodowej dla każdego adwokata, jak również szansa pozasądowego rozwiązania sporów i problemów prawnych dla każdego obywatela. – czytamy w liście. (zobacz cały list)

Podczas Tygodnia Mediacji zorganizowane były dyżury mediatorów. Organizatorem dyżurów jak i szkolenia było Centrum Mediacyjne przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Zapraszamy także na nową oficjalmną stronę Centrum Mediacyjnego przy NRA: centrummediacji.nra.pl, na której znaleźć można m.in. aktualną listę mediatorów z całej Polski.

Tagi: NRA, mediacje, szkolenia

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email