Bieg dla uczczenia pamięci adwokatów-Powstańców Warszawy

28.07.2014

Ponad 200 adwokatów i aplikantów adwokackich wzięło udział 26 lipca w Biegu Powstania Warszawskiego. W ten sposób oddali cześć pamięci adwokatów, którzy walczyli w zrywie warszawiaków 1944 roku.

To był już 24. Bieg Powstania Warszawskiego. Na starcie dystansu 5 i 10 km przy stadionie Polonii stanęło w sumie ponad 200 adwokatów i aplikantów warszawskich. W grupie na 10 km startował adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Rozgrzewkę dla adwokatów przeprowadził Robert Korzeniowski, który także startował w Biegu.

Na dystansie 5 km w grupie Adwokatury Polskiej wśród kobiet zwyciężyła Danuta Szmigiel, zaś na dystansie 10 km – aplikantka adwokacka Angelika Arter-Krzyżek.

Na dystansie 5 km najszybszy w grupie Adwokatury Polskiej był aplikant adwokacki Łukasz Okomski, zaś na dystansie 10 km - adw. Maciej Fingas.

Puchary wręczali biegaczom adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Stanisław Estreich, Komisją Kultury, Integracji Środowiskowej, Sportu i Turystyki Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Robert Korzeniowski.

Prezes Zwara podziękował wszystkim za udział w Biegu i przypomniał, że w ten sposób Adwokatura Polska oddała cześć pamięci ponad 200 adwokatów i aplikantów adwokackich, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim – większość z nich zginęła. W tym roku zaś mija 70 lat od zbrojnego zrywu warszawiaków.

Robert Korzeniowski pogratulował wszystkim uczestnikom Biegu, a szczególnie zwycięzcom. Wyraził też radość, że z roku na rok w grupie adwokatów przybywa debiutantów.

Najmłodszymi zawodnikami w grupie Adwokatury Polskiej byli Zosia Leżańska oraz Michał Szmigiel. Najstarszym uczestnikiem w grupie Adwokatury Polskiej był adw. Lesław Bindas.

W zrywie z 1944 wzięło udział co najmniej 213 adwokatów i aplikantów adwokackich. Większość z nich zginęła. W czasie całej II wojny światowej zginęło 56% adwokatów i 90% aplikantów adwokackich. Jest to największa grupa zawodowa w Polsce, która poniosła tak wielką stratę podczas walki z okupantami.

  

[nggallery id=305]

Tagi: NRA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email