Adwokat scenarzystą

11.10.2013

10 października br. w warszawskim kinie Muranów odbyło się otwarcie Przeglądu Kina Prawniczego „Adwokat w roli głównej”, któremu towarzyszyło ogłoszenie wyników konkursu na zarys scenariusza filmowego o tematyce prawniczej.

Konkurs dedykowany był dla adwokatów i aplikantów adwokackich, a celem jest nagranie pełnometrażowego filmu. Spośród trzydziestu pięciu nadesłanych zgłoszeń wyłoniono dziesięć najlepszych pomysłów. Laureatem pierwszego miejsca został Roman Ossowski, drugiego – Piotr Taras, a trzeciego – Katarzyna Frankiewicz z Maciejem Burdą. W pierwszej dziesiątce finalistów znaleźli się także: Rafał Wypiór, Wojciech Bergier, Michał Pełczyński, Michał Kaczor, Marta Ostrowska, Sławomir Waliduda, Mirosław Szlązak. Wszystkie wyróżnione osoby otrzymały dyplomy, a laureaci odebrali nagrody w postaci książek i filmów DVD.

- Wiemy, że to co dzieje się na sali sądowej często przekracza naszą wyobraźnię. Tym konkursem chcemy sięgnąć do rzeczywistości, a nadesłane w tym roku prace budzą moje największe nadzieje na przybliżenie tą drogą widzowi kinowemu trudnej roli adwokata. – napisał w liście do gości otwarcia Andrzej Wajda, jeden z najdoskonalszych polskich reżyserów filmowych i teatralnych. List odczytał Wojciech Marczewski, współzałożyciel i wiceprezes Fundacji Szkoła Wajdy i Wajda Studio, który wraz z Joanną Krauze, reżyserką i scenarzystką, oceniał nadesłane prace.

- Poprzez projekcje filmowe chcemy przybliżać widzom jak wygląda praca adwokata mówiąc to nie językiem prawniczym, a codziennym. W swojej karierze często spotykamy się z sytuacjami nadającymi się na historie do filmu prawniczego. Niestety większość z nas nie ma umiejętności opowiedzenia tych zdarzeń w sposób przystępny. Dzisiejsi laureaci udowodnili jednak, że jest to możliwe.– powiedziała adw. Anisa Gnacikowska, pomysłodawczyni Przeglądu. Dodała, że inicjatorem konkursu na scenariusz jest adw. Ziemisław Gintowt, były dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Galę otwarcia Przeglądu poprowadzili Joanna Solecka z fundacji Szkoła Wajdy oraz Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i felietonista. Festiwal otworzył film w reżyserii Brada Furmana  „Prawnik z Lincolna” (2011) . - Kino ma nie tylko bawić, ale też uczyć. W przypadku filmów wybranych do programu Przeglądu Kina Prawniczego, jest to nauka kultury i świadomości prawnej. Mam nadzieję, że dzięki tej inicjatywie, obywatel przekona się, że z usług adwokackich warto korzystać. – powiedziała adw. Mirosława Pietkiewicz, skarbnik NRA.

Festiwal potrwa do niedzieli, 13 października, w warszawskim kinie Muranów. Podczas niego będzie można obejrzeć m.in. „Sprawę Gorgonowej”, „Zabić drozda” czy „Bezmiar sprawiedliwości”. Pełna lista tytułów oraz plan projekcji znajduje się na www.facebook.com/Adwokatwroliglownej.

Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie kina.

Czytaj: list Andrzeja Wajdy

Zobacz: zdjęcia J.A. BaczewskiTagi: NRA, zaproszenie

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email