Adwokaci z misją w Kazachstanie

18.02.2013

Komisja ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono przy Naczelnej Radzie Adwokackiej planuje zorganizowanie misji do Kazachstanu, celem obserwacji toczących się obecnie procesów dotyczących opozycjonistów oraz delegalizacji głównych niezależnych mediów.

Adwokaci deklarują chęć spotkania się z przedstawicielami władzy i opozycji, organizacji pozarządowych oraz wymiaru sprawiedliwości, celem sporządzenia raportu o demokratyzacji i przestrzeganiu praw człowieka w Kazachstanie.

W odpowiedzi na pismo Naczelnej Rady Adwokackiej, Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych RP, przyznał, że idea zorganizowania misji jest nad wyraz szczytną. – Otrzymaliśmy liczne sygnały, że już sama obecność zagranicznych obserwatorów na sali rozpraw sprzyja atmosferze trzymania się litery prawa wśród przedstawicieli kazachstańskiego wymiaru sprawiedliwości. – napisał minister.

W celu zoptymalizowania realizacji misji, adw. Andrzej Zwara, prezes NRA, wystosował list do Anuara Tugela, prezesa Związku Adwokatów w Kazachstanie, z prośbą o zaaranżowanie spotkań z kazachstańskimi adwokatami, a także z przedstawicielami Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Ministerstwa Sprawiedliwości Kazachstanu.

W skład planowanej misji z ramienia NRA wejdą: adw. dr Monika Strus-Wołos, członek prezydium NRA i przewodnicząca Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono NRA, adw. Magdalena Fertak, wiceprzewodnicząca Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono NRA, adw. Wojciech Mądrzycki oraz adw. Justyna Mazur, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy.

Bartosz Kramek, prezes Fundacji „Otwarty Dialog”, wyraził zgodę na współfinansowanie misji polskich adwokatów w zakresie logistycznym i tłumaczeniowym.

Misja do Kazachstanu byłaby już drugą tego rodzaju akcją zorganizowaną przez Komisję ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono przy NRA. Przypomnijmy, że adwokaci, pod przewodnictwem adw. dr Moniki Strus-Wołos, odbyli 1 października 2012 r. misję obserwacyjną podczas wyborów parlamentarnych w Gruzji.

Tagi: NRA, komisja

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email