Adwokaci upamiętnili pierwszego prezesa NRA

28.08.2013

27 sierpnia br. w kościele p.w. św. Karola Boromeusza odprawiona została msza święta w intencji ś.p. Cezarego Ponikowskiego. W ten sposób adwokaci uczcili 160. rocznicę urodzin pierwszego prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.

Wśród adwokatów, którzy przybyli na mszę, nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych. Do zgromadzonych przemówił adw. Andrzej Zwara, prezes NRA. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie działalności adw. Cezarego Ponikowskiego w budowaniu struktur samorządu i tworzeniu wzorców dla przyszłego Statutu Tymczasowego Palestry Państwa Polskiego.

Adw. Andrzej Zwara podziękował wszystkim przybyłym i zaprosił do przejścia na grób Cezarego Ponikowskiego na Cmentarzu Powązkowskim, przy którym następnie został złożony wieniec.

Polska Palestra adw. Cezaremu Ponikowskiemu zawdzięcza przede wszystkim zaangażowanie w współtworzenie struktur samorządu adwokackiego w niepodległej Polsce. Pamiętany on będzie głownie jako pierwszy prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Tak przedstawić go będą podręczniki do nauki historii adwokatury. Pamiętać jednak należy, że był to człowiek nieprzeciętnej miary, pełen pasji, energii, był społecznikiem. Te wartości pozwoliły mu na zaskarbienie sobie uznania wśród najwyższych przedstawicieli świata prawniczego, władz stolicy i duchowieństwa. Przykładem na to może być uroczystość 50-lecia jego pracy zawodowej, która odbyła się w Radzie Miejskiej m.st. Warszawy i była wielkim wydarzeniem.

W karierze zawodowej adw. Cezarego Ponikowskiego, znaczącym rokiem okazał się 1915, kiedy po powstaniu Tymczasowej Rady Królestwa Polskiego, znalazł się w gronie adwokatów, którzy opracowali projekt przepisów o adwokaturze. Po odzyskaniu niepodległości, dekretem Naczelnika Państwa z 30 grudnia 1918 r. został on wydany jako Statut Tymczasowy Palestry Państwa Polskiego.

W 1919 r. w uznaniu za swoje zasługi został wybrany pierwszym w historii prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej i funkcję tę pełnił jeszcze pięciokrotnie.

Cezary Ponikowski odszedł w wieku 89 lat. W przyszłym roku obchodzić będziemy 70. rocznicę jego śmierci. Z okazji tych dwóch okrągłych rocznic, Naczelna Rada Adwokacka przekazała fundusze na remont grobu adw. Cezarego Ponikowskiego.

Czytaj też: W 160. rocznicę urodzin Cezarego Ponikowskiego, pierwszego prezesa NRA

Tagi: NRA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email