Adwokaci solidarni z tureckimi obrońcami praw człowieka

16.12.2015

Komisja Praw Człowieka przy NRA wystosowała pismo do ambasadora Republiki Turcji w Polsce – Yusufa Ziya Özcana - z apelem do władz Turcji o wyjaśnienie śmierci adw. Tahira Elçi, znanego obrońcy praw człowieka, który został zastrzelony 28 listopada 2015 r. w Diyarbakir.

Adw. Tahir Elçi został zabity pojedynczym strzałem w głowę, w ciągu dnia, po zakończeniu konferencji prasowej, podczas której apelował o zakończenie konfliktu turecko-kurdyjskiego. Elçi był aktywistą walczącym o prawa człowieka, reprezentował liczne ofiary przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, podejmował inicjatywy w organizacjach pozarządowych prowadzących działania w kierunku ochrony praw człowieka na całym świecie. Był również przewodniczącym Izby Adwokackiej w  Diyarbakir.

Adwokaci z Komisji Praw Człowieka przy NRA w piśmie do ambasadora Turcji podkreślają, że na każdym państwie członkowskim Rady Europy ciąży obowiązek przeprowadzenia skutecznego, niezależnego i sprawnego postępowania karnego celem wyjaśnienia każdego przypadku nienaturalnej śmierci.

 Polscy adwokaci wyrazili również solidarność z członkami Adwokatury Republiki Tureckiej.

- Wymaga podkreślenia, że działania adwokatów w obszarze praw i wolności człowieka mają na celu ochronę jednostek, pomoc ofiarom niewłaściwego traktowania przez władze państwowe, w tym torturowanym oraz w inny sposób pozbawionych swoich fundamentalnych praw i wolności. Nie jest to działalność podejmowana przeciwko komukolwiek, ale na rzecz jednostek oraz ich podstawowych praw i wolności. – czytamy w piśmie.

Stanowisko KPCz zostało przekazane również Radzie Adwokackiej w Turcji oraz min. Witoldowi Waszczykowskiemu, ministrowi spraw zagranicznych.

czytaj pismo

Tagi: człowieka, komisja, NRA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email