Adwokaci pomogli potrzebującym

19.05.2012

Adwokaci i aplikanci adwokaccy w całej Polsce udzielili około 8 tysięcy porad w ramach VI Ogólnopolskiego Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich.

W akcji wzięło udział 777 adwokatów i aplikantów adwokackich ze 189 miejscowości. Najczęściej po pomoc przychodziły osoby starsze i samotne matki. Tradycyjnie już Polacy najczęściej pytali o sprawy spadkowe, rodzinne, majątkowe, z zakresu ubezpieczeń i prawa pracy.

Mniej popularne były porady z zakresu prawa budowlanego, o zasiedzenie, czy prawa podatkowego. Były też pytania o możliwość rehabilitacji za internowanie podczas stanu wojennego. Zdarzało się, że przychodziły osoby, które weryfikowały informacje, jakie otrzymały w biurach porad prawnych. – Jest to dowód na to, że w społeczeństwie utrwala się świadomość, że adwokat to „dobra marka”, gwarantująca najwyższą jakość usług – stwierdziła adw. dr Monika Strus-Wołos, koordynatorka akcji.

NRA zdecydowała się podjąć inicjatywę mimo nierozwiązanej w dalszym ciągu skomplikowanej sytuacji podatkowej dotyczącej porad pro bono. Od udzielanych bezpłatnie porad prawnych na obywatelach ciąży bowiem obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego, z kolei prawnik ma obowiązek odprowadzić podatek VAT.

- Liczymy, że Ministerstwo Finansów pochyli się nad problemem i przystosuje przepisy w taki sposób, aby nie budziły wątpliwości interpretacyjnych i były przyjazne osobom, które chcą nieść bezinteresowną pomoc. – powiedziała adw. dr Monika Strus-Wołos.

Niegasnące zainteresowanie społeczeństwa akcją wskazuje, że w Polsce istnieje pilna potrzeba wprowadzenia pomocy prawnej z urzędu na etapie przedsądowym.

Organizatorzy Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich dziękują wszystkim adwokatom i aplikantom adwokackim, którzy udzielali dzisiaj porad. Podziękowania kierują również do mediów, które nagłośniły inicjatywę.

- Już na kilka miesięcy przed wydarzeniem o termin akcji dopytują się zarówno adwokaci pragnący udzielać porad, jak też osoby chcące skorzystać z pomocy adwokackiej. Świadczy to o tym, że Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich na stałe wpisał się w świadomość społeczną – powiedział adw. Andrzej Zwara, prezes NRA.

W tym roku adwokaci udzielali porad w dniu święta swojego patrona, św. Iwo z Helory.

Tagi: NRA, pomoc

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email