Adw. Trela: europejscy adwokaci mają prawo pytać o praworządność w Polsce

15.03.2018

Nie ma nic niestosownego we wskazywaniu przez zagranicznych adwokatów wad w polskim wymiarze sprawiedliwości, które mogą utrudnić przeprowadzenie uczciwego procesu wobec ich klientów - twierdzi w rozmowie z red. Krzysztofem Sobczakiem adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Wywiad ukazał się 15 marca na portalu lex.pl.

Kontekstem rozmowy jest pytanie skierowane przez irlandzki sąd do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie praworządności w Polsce. Wniosek zgłosił adwokat. 

Adw. Trela podkreśla też, że strona rządowa ze swojej strony objaśnia istotę zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. Premier Mateusz Morawiecki w tym celu spotkał się niedawno z szefem i wiceszefem Komisji Europejskiej, którym wręczył "białą księgę". "Jeśli rząd jest przekonany, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości nie zagrażają prawom podsądnych, to niech przekonuje do tego organy Unii Europejskiej, rządy innych państw, a także sędziów i adwokatów". - mówi prezes NRA. - "Każdy niech robi to, co do niego należy, ale niech też uznaje prawo adwokatów z innych państw do formułowania takich pytań, jak to zadane przez irlandzkiego adwokata sądowi, który z kolei podzielił te wątpliwości i skierował zapytanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej."

(czytaj całą rozmowę)

Tagi: media, wywiad, praworządność

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email