10 kwietnia 2010 - Adwokatura Polska pamięta o ofiarach

09.04.2014

W katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku  Adwokatura Polska straciła adw. Joannę Agacką-Indecką, prezes NRA, adw. Stanisława Mikke, redaktora naczelnego „Palestry”, adw. Jolantę Szymanek-Deresz, posłankę na Sejm RP oraz adw. Stanisława Zająca, senatora RP. Co roku adwokaci oddają cześć ich pamięci.

10 kwietnia o godz. 8.41 adw. Andrzej Zwara, prezes NRA, złoży wiązankę i zapali znicz pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu, należących do Adwokatury. Odsłonięto ją dwa lata temu na budynku siedziby Naczelnej Rady Adwokackiej.

Z kolei w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca adw.  Joannę Agacką-Indecką. W uroczystości, która rozpocznie się o godz. 17.30, weźmie udział ks. Łukasz Betcher, który poświęci tablicę, a także władze łódzkiej ORA oraz rodzina Pani Mecenas.

Tego dnia na grobach adwokatów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej zostaną złożone kwiaty w imieniu NRA.

Adw. Joanna Agacka-Indecka sprawowała urząd prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej w latach 2007-2010. Była wielokrotnie wyróżniana za swoje zaangażowanie w prace Adwokatury. Została m.in. odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2009 r.

Stanisław Mikke, obok doświadczenia prawniczego, posiadał również doskonały warsztat pisarski, który zawsze łączył z pracą zawodową pisząc o tematach dotyczących środowiska adwokackiego. Był redaktorem naczelnym „Palestry” w latach 1993-2010.

Kariera Jolanty Szymanek-Deresz i Stanisława Zająca miała charakter prawno-polityczny. Pani Mecenas była posłanką na Sejm V i VI kadencji, a w latach 2000-2005 zajęła stanowisko Szefa Kancelarii Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Stanisław Zając natomiast, po ukończeniu studiów prawniczych na UJ, został sędzią, a następnie adwokatem. Mandat posła sprawował w okresie Sejmu I, III, V i VI kadencji. Obejmował także funkcję Wicemarszałka Sejmu III kadencji i był senatorem VII kadencji.

W katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką. Celem podróży był Katyń, gdzie delegacja miała oddać hołd polskim oficerom zamordowanym w 1940 roku.

Tagi: NRA, rocznica

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email