PRAWA CZŁOWIEKA

Przeciwdziałanie mowie nienawiści

List prezesa NRA adw. Jacka Treli do dziekanów okręgowych rad adwokackich, w którym prosi o rozważenie możliwości podjęcia współpracy z prezydentami miast i z lokalnymi władzami, a także z ośrodkami oświatowymi w celu przeprowadzenia w szkołach na terenie Izb zajęć i wykładów na temat społecznych i prawnych skutków mowy nienawiści. 

 

Szanowna Pani Dziekan,
Szanowny Panie Dziekanie,

Tragiczna śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zamordowanego przez sprawcę deklarującego w chwili zabójstwa swą nienawiść do ugrupowania politycznego, przypomina o powadze skutków mowy nienawiści.
Dlatego proszę Państwa o rozważenie możliwości podjęcia współpracy z prezydentami miast i z lokalnymi władzami, a także z ośrodkami oświatowymi w celu przeprowadzenia w szkołach na terenie Państwa Izb zajęć i wykładów na temat społecznych i prawnych skutków mowy nienawiści.
W tym trudnym dla społeczeństwa czasie na nas, adwokatach, jako przedstawicielach zawodu zaufania publicznego, spoczywa obowiązek dzielenia się prawniczą wiedzą oraz zawodowym doświadczeniem, które pomóc mogą we wskazaniu skutecznych sposobów na zapobieżenie mowy nienawiści.

Adw. Jacek Trela
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej

(czytaj list w formacie pdf)

Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej przygotowała listę polecanych materiałów edukacyjnych dotyczących przeciwdziałania mowie nienawiści – do wykorzystania przy projektowaniu zajęć dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Materiały Rady Europy:

  1. Podręcznik dla edukatorów, w szczególności młodzieży w wieku 13-18 lat "Zakładki" – Przeciwdziałanie mowie nienawiści w sieci poprzez edukację o prawach człowieka (zobacz podręcznik w języku polskim).
  2. Kompas – Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą (zobacz link)
  3. Kompasik – Edukacja na rzecz praw człowieka w pracy z dziećmi. (pobierz plik)
  4. Materiały w języku angielskim – kampania "Bez Nienawiści" - (zobacz strona w języku angielskim), We can – Taking action against hate speech through counter and alternative narratives (zobacz stronę).

 

Materiały organizacji pozarządowych:
1.    Materiały polecane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, stworzone w ramach programu Obywatele dla Demokracji (zobacz link), w tym Narzędziownik edukacyjny (zobacz link).
2.    Informacje o mowie nienawiści na stronie www.uchodzcy.info – jak reagować na mowę nienawiści? (zobacz stronę)
3.    Infografiki stworzone przez Centrum Wielokulturowe. (pobierz)
4.    Scenariusz lekcji dla uczniów gimnazjum stworzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – Zamiast hejtu (zobacz link)– na Platformie edukacyjnej dla profesjonalistów na temat ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą.
5.    Materiały polecane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka: podręcznik „Wokół dyskryminacji” Komisji Europejskiej, w którym znajduje się rozdział poświęcony mowie nienawiści; podane są przykładowe ćwiczenia i materiały. (pobierz plik)
6.    Polecane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka spoty: Niepokonana (zobacz video), Piaskownica (zobacz video), Przytul Hejtera (zobacz video), Kampania społeczna „Eksperyment VERTIMAS/TRANSLATION” (zobacz video).
7.    Webinarium Centrum Edukacji Obywatelskiej – Jak przeprowadzić lekcję o przeciwdziałaniu mowie nienawiści? (zobacz stronę)
8.    Materiały polecane przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej: scenariusz lekcji „Słowa, które ranią” (zobacz stronę), materiały Global Dignity o hejcie wśród dzieci i młodzieży (pobierz ze strony), scenariusz lekcji dla uczniów szkół średnich „Od hate speech do hate crime” (pobierz plik).

Tagi: prawa człowieka, mowa nienawiści