Zmarł adw. Ryszard Parulski

13.01.2017

Znakomity adwokat i sportowiec,  mistrz świata w szermierce – Ryszard Parulski w zmarł 10 stycznia br.

Adw. Ryszard Parulski urodził się 9 marca 1938 r. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Praktykę adwokacką prowadził w Warszawie. Ze względu na swoją sportową pasję często reprezentował przed sądem sportowców i dziennikarzy sportowych. Zasłynął również jako obrońca osób pokrzywdzonych w stanie wojennym.

Był najwszechstronniejszym szermierzem w historii tej dyscypliny w Polsce. Był mistrzem świata w trzech broniach – florecie, szpadzie i szabli. Najlepsze lata w jego karierze sportowej przypadają na schyłek lat pięćdziesiątych, lata sześćdziesiąte i początek siedemdziesiątych. Był 4-krotnym mistrzem Polski we florecie, wicemistrzem w szpadzie i szabli, w konkurencji drużynowej 11-krotny mistrz Polski we florecie i szpadzie. Dwukrotnie został mistrzem świata i ośmiokrotnym zdobywcą srebrnych i brązowych medali na mistrzostwach świata. Dwukrotnie był medalistą olimpijskim, zdobywając srebro w Tokio (1964) i brąz w Meksyku (1968).  W roku 1963 w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” został uznany za najlepszego sportowca Polski.

Mecenas Parulski znany był również ze swojej działalności społecznej. Był założycielem i prezesem fundacji „Gloria Victis”, „Olimpiada 2012” i Towarzystwa Olimpijczyków Polskich. W latach 1989-1992 był prezesem Polskiego Związku Szermierczego oraz w latach 1990-1992 wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.    

Uroczystości pogrzebowe mec. Parulskiego odbędą się 20 stycznia. O godz. 11.00 odprawiona zostanie msza święta w kościele św. Jozefata, a nastepnie odprowadzenie do grobu na wojskowych Powązkach.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email