Wyniki egzaminu na aplikację adwokacką - z 23 izb

29.09.2015

W tym roku na aplikację adwokacką zdało ok. 37 proc. magistrów prawa, którzy podeszli do egzaminu. To wyniki niepełne - danych nie opublikowała jeszcze izba warszawska.

Do egzaminu na aplikację adwokacką miało podejść niemal 3 tys. magistrów prawa. Z danych udostępnionych przez 23 izby adwokackie wynika, że zdawalność jest na poziomie ok. 37 proc.

To spory spadek, biorąc pod uwagę, że w 2014 roku egzamin z pozytywnym wynikiem zdało 53,55 proc. kandydatów. (czytaj wyniki z 2014 roku)

Z udostępnionych z 23 izb danych wynika, że najlepiej poradzili sobie magistrowie prawa w Łodzi - 51 proc. pozytywnych ocen, Krakowa - 51 proc. oraz Białegostoku - 50,09 proc. Najmniej osób - procentowo - zdało w izbach w Zielonej Górze - 14 proc., w Siedlcach - 16 proc. i w Częstochowie 19 proc.

Po 40 i więcej procent uzyskali zdający w izbach katowickiej, poznańskiej, szczecińskiej i wrocławskiej.

Kandydaci rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, składający się ze 150 pytań. Warunkiem dostania się na aplikację była prawidłowa odpowiedź na minimum 100 pytań.

Obecnie na aplikacji adwokackiej było ponad 6,5 tys. aplikantów. Najwięcej, bo aż ponad dwa tysiące odbywa aplikację w izbie warszawskiej.

Od roku 2009 kandydaci na aplikantów adwokackich i radcowskich rozwiązują taki sam test. Test dla kandydatów na aplikantów notarialnych oraz test dla kandydatów na aplikantów komorniczych są odmienne i uwzględniają specyfikę danego zawodu (testy te nie obejmują prawa karnego, zawierają zaś zagadnienia m.in. z zakresu prawa finansowego).

(zobacz wyniki z uwzględnieniem 23 izb adwokackich)

Tagi: egzamin, aplikacja, statystyka

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email