Rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

24.02.2014

Po raz czternasty osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą skorzystać z pomocy m.in. adwokatów, policjantów i psychologów w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Akcja rozpoczęła się dzisiaj i będzie trwać do 1 marca. Tradycyjnie w inicjatywie udział bierze Naczelna Rada Adwokacka. 

Pokrzywdzeni przestępstwem mogą zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy i funkcjonariusze policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz – w zakresie postępowania wykonawczego – kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną.

W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00.

Koordynatorką akcji z ramienia NRA jest adw. Anisa Gnacikowska, która zwróci się do dziekanów okręgowych rad adwokackich o pomoc w zapewnieniu bezpłatnej pomocy prawnej w ośrodkach na terenie właściwych izb adwokackich.

Idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” zrodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości. Głównym celem było zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Inicjatywa ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce Dzień Ofiar Przestępstw został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. (Dz. U. nr 59 poz. 517). Co roku z porad korzysta kilka tysięcy osób.

 

Zobacz harmonogram dyżurów

Zobacz ulotkę

 

 

 

Tagi: pomoc

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email