P. Sands "Powrót do Lwowa" - o genezie pojęcia ludobójstwo

28.02.2018

Ukazało się polskie wydanie książki Philippe'a Sandsa "Powrót do Lwowa", zawierająca genezę pojęć "ludobójstwo" i "zbrodnia przeciwko ludzkości". Publikacja znana jest pod angielskim tytułem jako "East West Street". 

Oba te pojęcia łączy Lwów, a właściwie lwowski wydział prawa, który przed 1939 r. był najsilniejszy ośrodkiem jurydycznym w Polsce.
W Żółkwi jest ulica (East West Street), która łączy przodków autora książki i konstruktora pojęcia "zbrodnia przeciwko ludzkości" - Hersza Lauterpachta.

Książka została już przetłumaczona na dziesięć języków, a kolejne przekłady są przygotowywane. W Londynie, gdzie ukazała się przed rokiem, przez wiele miesięcy nie schodziła z wystaw księgarskich. Napisana jest przystępnym językiem, może ją czytać zarówno prawnik, jak i każdy zainteresowany.

Philippe Sands to wybitny angielski adwokat i profesor prawa międzynarodowego w University College London, od kilku lat także członek Kolegium "Palestry" . Napisał między innymi Lawless World oraz Torture Team. Często występuje jako komentator w CNN oraz BBC World Service. Ph. Sands jest zapraszany z wykładami na całym świecie. Nauczał na New York University oraz jako profesor wizytujący na University of Toronto, University of Melbourne, a także na Université de Paris I (Sorbonne). W roku 2003 uhonorowany został tytułem Queen’s Counsel. Mieszka w Londynie. 

Autorem przekładu na język polski jest Jacek Soszyński. 


(zobacz książkę na stronie wydawnictwa)

Tagi: książki

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email