List otwarty prawników ws. niezawisłości sądów

17.01.2020

Ponad stu prawników – specjalistów prawa europejskiego podpisało list otwarty w sprawie naruszania podstawowych zasad prawa europejskiego przez władze polskie w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 19 listopada 2019 r. dotyczącego niezawisłości polskich sądów.

Pod listem podpisał się m.in. adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

- Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec ignorowania i lekceważenia podstawowych zasad prawa w reakcjach politycznych i legislacyjnych władz polskich na wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 19.11.2019 r. w sprawie niezawisłości polskich sądów – czytamy w piśmie.

Prawnicy zwracają uwagę, że brak wykonania wyroku TSUE jest naruszeniem prawa i może skutkować postępowaniem przeciwko państwu o naruszenie zobowiązań traktatowych, a w konsekwencji dotkliwymi karami pieniężnymi.

Autorzy listu podkreślają też, że państwie prawa należącym do Unii Europejskiej żaden sędzia polski, będący funkcjonalnie także sędzią europejskim, nie może podlegać jakiejkolwiek odpowiedzialności za wystąpienie z wnioskiem o interpretację prawa unijnego do Trybunału Sprawiedliwości i zastosowanie się do tej interpretacji.

- Ewentualne wejście w życie tej ustawy jest nie do pogodzenia z dalszym uczestnictwem Polski w europejskiej przestrzeni prawnej – alarmują sygnatariusze listu.

 czytaj list

Tagi: sąd, ustawa, UE

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email