Komisja sejmowa odrzuciła wniosek NRA

10.07.2013

Naczelna Rada Adwokacka zwróciła się do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach o powołanie zespołu eksperckiego, który opracuje opinię w sprawie konstytucyjności przepisu umożliwiającego radcom prawnym prowadzenie spraw karnych.

Adwokaci mają wątpliwości czy proponowana zmiana w nowelizacji procedury karnej dopuszczająca radców prawnych do  prowadzenia spraw karnych nie narusza Konstytucji, ze względu na niejasne zasady wykonywania zawodu radcy prawnego. Radcy prawni mogą bowiem wykonywać swój zawód na etacie lub prowadząc własną kancelarię. Nie ma jednak przejrzystości, który radca prawny jest zatrudniony na etacie, a który nie.  Adwokaci ,od kiedy tylko pomysł znalazł się w projekcie noweli kpk, mieli zastrzeżenia do reprezentowania klientów w sądzie przez osoby mogące być zatrudnione na etacie. Zdaniem adwokatów w wielu przypadkach mógłby zachodzić konflikt interesów.  Dlatego też NRA zwróciła się do komisji sejmowej o powołanie zespołu ekspertów, którzy zajęliby stanowisko w tej sprawie.

Stosunkiem głosów 6:6 posłowie z komisji nadzwyczajnej nie przyjęli wniosku samorządu adwokackiego o powołanie ekspertów. 11 lipca odbędzie się kolejne posiedzenie komisji, na którym adwokaci będą przekonywać do swoich argumentów.

Tagi: radca prawny, kodeks, legislacja

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email