Cywilna e-rewolucja w nowym numerze "Na wokandzie"

30.06.2014

"Cywilna e-rewolucja" jest tematem najnowszego numeru "Na wokandzie". Znajduje się w nim także analiza założeń projektu o biegłych sądowych. 

E-rewolucja, czyli nowelizacja kodeksów cywilnych, umożliwiająca dalsze dostosowywanie sądownictwa do wymogów społeczeństwa informacyjnego. Jak podkreśla we wstępniaku Artur Pawlak, redaktor naczelny, rozwiązania przygotowywane w Ministerstwie Sprawiedliwości koncentrują się wokół nowego ujęcia dokumentu i dokumentu elektronicznego, wprowadzenia do sądów elektronicznego biura podawczego oraz informatyzacji postępowania egzekucyjnego. Do 2018 roku w polskim sądzie mają funkcjonować zdigitalizowane akta spraw, elektroniczna płatność za wniosek czy możliwość odtworzenia przez strony, z dowolnego miejsca, nagrań z e-protokołu.

Ponadto w numerze: o tym jak współpracować z dziennikarzami, by odnieść z tej współpracy zawodowe korzyści oraz nie zaszkodzić własnemu wizerunkowi. Pisze o tym dr hab. Paweł Nowak w tekście "Gry medialne". "Najskuteczniejszym sposobem na to, by prawnik mógł oddziaływać na opinię publiczną, na obecnych i przyszłych klientów, jego jego obecność w mediach. Współczesny wywiad telewizyjny czy dyskusja w studio bardziej przypominają jednak grę obfitującą w strategie, uniki oraz techniki manipulacyjne, niż swobodną wymiane poglądów. Jak z mediami grać, by wygrać?" - zastanawia się autor artykułu, podając swoje recepty.

Redaktor Grażyna Saniewska-Żabińska pisze o lekcjach prawa dla uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych w ramach edukacji prawnej społeczeństwa. W akcji wzięło udział 222 prawników, którzy prowadzili zajęcia dla 7,3 tys. uczniów.

Bardzo ciekawy jest także wywiad z redaktor Heleną Kowalik, specjalizującą się w reportażu sądowym, w który mówi o niestety coraz częściej pustych ławach dla publiczności.

W numerze także sylwetki prof. Małgorzaty Gersdorf - Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz prof. Romana Hausera, przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, a także m.in. relacja z konferencji "Victim Support Europe" 14-17 maja w Warszawie.

Zachęcamy do lektury.

 

Tagi: media

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email