adwokatura polskaOGÓLNOPRAWNEZOBACZ WSZYSTKIE
12/09/2014

Alert: ważne zmiany w prawie ubezpieczeń społecznych

Od marca br. trwają prace parlamentarne nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Były one przedmiotem dyskusji publicznej w kontekście tzw „umów śmieciowych”. Proponowana nowelizacja będzie miała istotny wpływ na funkcjonowanie rynku pracy.

Projekt (załączony poniżej) dotyczy rozszerzenia kręgu podmiotów podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym o osoby będące członkami rad nadzorczych, jak i wprowadzenia zasady kumulacji tytułów do ubezpieczeń społecznych.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że nowelizacja zmierza do rozszerzenia określonego w nim kręgu podmiotów, podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym o osoby będące członkami rad nadzorczych albowiem w związku z rozwojem rynku kapitałowego stale rośnie grupa osób, które czerpią środki utrzymania z działalności o charakterze osobistym, polegającej na nadzorowaniu działalności różnych podmiotów i instytucji.

Nadto, zgodnie z uzasadnieniem, uwzględniając zarówno interes ubezpieczonego, jak i płatnika składek oraz aktualną sytuację gospodarczą, projektodawca uznał za celowe zrównanie wykonywania umowy zlecenia z innymi tytułami, których posiadanie powoduje sumowanie podstaw wymiaru składek do kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

Oznacza to wprowadzenie zasady kumulowania tytułów do ubezpieczeń do składek jak z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

opracowała adw. Joanna Jasiewicz 

 

Zobacz projekt ustawy

Tagi: praca, prawo


KALENDARIUM

Wrzesień 2017
PON WT ŚR CZW PT SOB NIE
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930


FACEBOOK


MULTIMEDIA

Kongres Prawników Polskich 20 maja 2017 r. w Katowicach

file-plakat-1-002-20604.jpg

POLECANE STRONY

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat

© 2017 Naczelna Rada Adwokacka
strony internetowe warszawa