10 lat w Unii Europejskiej

01.05.2014

Cała Polska świętuje dzisiaj 10. rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej. - Służba ludzkości jest powinnością równą tej, jaka dyktuje nam wierność narodowi. W ten właśnie sposób zmierzamy w stronę koncepcji świata, w którym coraz wyraźniej ujawniają się wizja i poszukiwanie tego, co łączy narody i jest im wspólne; w stronę świata, w którym pojedna się ze sobą to, co je dzieli i przeciwstawia. - pisał w 1963 r. adw. Robert Schuman, ojciec integracji europejskiej.

Adw. Robert Schuman urodził się 29 czerwca 1886 r. w Luksemburgu. Był doktorem prawa, a praktykę adwokacką rozpoczął w 1912 w Metzu. Rok później wybrano go do parlamentu i w tym samym roku został członkiem Rady Adwokackiej Alzacji i Lotaryngii. Jest uważany za twórcę regulacji tzw. "Lex Schuman" - podstawy integracji Alzacji i Lotaryngii z porządkiem prawnym Francji.

Od 27 listopada 1947 do lipca 1948 był premierem Francji, a następnie ministrem spraw zagranicznych. W roku 1950 utworzył "Plan Schumana", który doprowadził do powstania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, będącej zaczątkiem Unii Europejskiej.

Od 1958 do 1960 r. był przewodniczącym, a następnie honorowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Do śmierci w 1963 r. pozostał członkiem izby adwokackiej w Metzu.

Poniżej publikujemy fragment książki Roberta Schumana "Dla Europy" z 1963 r. Fragment ten został również opublikowany w maju 2004 roku w "Palestrze".

czytaj:

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email