Odpowiedzialność państw a prawa człowieka - kolokwium w Toruniu

27.11.2014

Katedra Praw Człowieka WPiA UMK oraz Komisja Praw Człowieka Naczelnej Rady Adwokackiej zapraszają na VII warszawsko-toruńskie kolokwium naukowe praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego. Tematem przewodnim jest "Odpowiedzialność międzynarodowa w związku z naruszeniami praw człowieka, międzynarodowego prawa humanitarnego i karnego". Kolokwium odbędzie się w dniach 4-5 grudnia w Toruniu.

Kolokwium rozpocznie się 4 grudnia o godz. 10.00 rejestracją uczestników. Gości przywitają prof. dr hab. Bożena Gronowska, kierownik Katedry Praw Człowieka WPiA UMK oraz adw. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Pierwszego dnia odbędą się cztery sesje: „Odpowiedzialność państwa z tytułu naruszeń praw człowieka”, „Odpowiedzialność organizacji międzynarodowych z tytułu praw człowieka”, „Odpowiedzialność organizacji międzynarodowych i państw członkowskich w kontekście operacji pokojowych” i „Kryzys ukraiński – wnioski z perspektywy odpowiedzialności  państw zaangażowanych w konflikt. Problematyka odpowiedzialności tzw. Donieckiej Republiki Ludowej".

W piątek 5 grudnia zaplanowanych jest pięć sesji, w tym po dwie przeprowadzane będą równolegle. O godz. 9.00 rozpoczną się dwie pierwsze – „Wybrane zagadnienia odpowiedzialności państwa w europejskim systemie ochrony praw człowieka i „Wybrane zagadnienia odpowiedzialności na podstawie międzynarodowego prawa karnego i humanitarnego”.

Następnie odbędą się kolejne równoległe panele: „Wybrane zagadnienia odpowiedzialności UE i jej państw członkowskich w związku z naruszeniem praw człowieka" oraz „Wybrane zagadnienia odpowiedzialności państwa w systemie ochrony praw człowieka ONZ".

Dwudniowe kolokwium zakończy sesja „Sprawa więzień CIA przed ETPC – wnioski z perspektywy odpowiedzialności RP i innych podmiotów".

Konferencja zakończy się o godz. 15.00.

Kontakt do sekretarzy kolokwium: dr Michał Balcerzak (michal.balcerzak@law.umk.pl) i dr Julia Kapelańska-Pręgowska (jkp@law.umk.pl)

(zobacz program)

Tagi: człowieka, konferencja

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email