Jak walczyć z nienawiścią - w czwartek debata

11.06.2014

"Jak walczyć z nienawiścią?" - to temat otwartej debaty, jaka odbędzie się 12 czerwca w Warszawie, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Spotkanie zorganizowano w ramach cyklu "Debat Jana Nowaka-Jeziorańskiego. 

Debatę otworzy prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich o godz. 11.00. Następnie przewidziane są wystąpienia panelistów: prof. Zofii Rosińskiej (Instytut Filozofii UW), Joanny Szczepkowskiej (aktorka, pisarka), ks. prof. Franciszka Longchamps de Berier (Katedra Prawa Rzymskiego UJ), Anny Grodzkiej (poosłanka na Sejm), Joanny Grabarczyk (koordynator Kampanii Hejtstop), Jana Dąbkowskiego (Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy „Polis”). Od 12 do 13.00 przewidziano otwartą dyskusję z udziałem gości.

Moderatorem debaty  będzie dr Jakub Kloc-Konkołowicz (Instytut Filozofii UW).

Uczestnicy spotkania będą starali się odpowiedzieć na pytania: czym jest nienawiść? Jakie są jej źródła? Co odróżnia ją od niechęci, antypatii? Skąd bierze się jej siła i zdolność przetrwania? Zastanawiać się będą także czy pewne formy nienawiści (np. wobec zbrodniarzy) można dopuszczać a nawet usprawiedliwić? Na ile nienawiść jest siłą sprawczą w historii? Czy prowadzi tylko do destrukcji, wojny, zła? Czy też może prowadzić również do skutków pozytywnych np. w ramach tzw. wojny sprawiedliwej?

Debata będzie transmitowana w Internecie: www.rpo.gov.pl oraz tłumaczona na język migowy

Spotkanie ma charakter otwarty. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, ul. Długa 23/25, Warszawa

Tagi: zaproszenie, konferencja

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email