Bezpieczeństwo pieszych ciągle marginalizowane

11.06.2012

30 maja 2012 w auli Urzędu Miasta Płock odbyła się I Krajowa Debata „Pieszy – niechroniony uczestnik ruchu drogowego”. Naczelną Radę Adwokacką reprezentowały adw. Monika Strus-Wołos, członek Prezydium NRA oraz adw. Magdalena Fertak, wiceprzewodnicząca komisji Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono NRA.

W gronie zaproszonych gości znaleźli się również m.in.: Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Rafał Batkowski, zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Marek Świszcz, Dyrektor Departamentu Nadzoru Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Jacek Zalewski, poseł na Sejm RP Krzysztof Kwiatkowski, reprezentujący Stowarzyszenie „Koalicja na Rzecz Pieszych", wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego - Poseł Michał Szczerba, Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych Alter Ego oraz dr inż. Andrzej Wojciechowski Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.

Organizatorem debaty był Urząd Miasta Płocka oraz Mazowiecka Wojewódzka Komenda Policji, a wśród partnerów  była m.in. Naczelna Rada Adwokacka.

Celem debaty było zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej udziału pieszych wśród ofiar wypadków drogowych w Polsce oraz wskazanie ewentualnych rozwiązań, w tym legislacyjnych, pozwalających na poprawę bezpieczeństwa tej grupy uczestników.

Piesi są najsłabszymi uczestnikami ruchu drogowego. Przy projektowaniu, budowie, modernizacji i utrzymaniu dróg uwzględnia się w pierwszej kolejności potrzeby i bezpieczeństwo kierujących pojazdami mechanicznymi, natomiast problematyka bezpieczeństwa pieszych jest marginalizowana.

W czasie debaty zaprezentowano zatrważające statystyki wypadków komunikacyjnych z udziałem pieszych. Na tle krajów europejskich zagrożenie pieszych w Polsce jest znacznie wyższe, piesi zabici na polskich drogach stanowią 23% wszystkich pieszych, którzy zginęli w 22 krajach Europy, podczas gdy populacja Polski to 8% mieszkańców tych krajów.

- Adwokatura Polska jest powołana do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich, a także współdziałania w kształtowaniu i stosowaniu prawa, a zatem jej rolą jest być wszędzie tam, gdzie pomoc jest potrzebna. Prawo zaś tak należy kształtować, aby chroniło szczególnie najsłabszych.  – stwierdziła adw. dr Monika Strus-Wołos w swoim wystąpieniu.

Wskazywano również na konieczność m.in. wprowadzenia zmiany art. 13 ust 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym przez wprowadzenie pierwszeństwa dla pieszych z chwilą wchodzenia na przejście dla pieszych, a nie dopiero wówczas gdy pieszy się na nim już znajduje. Okazało się bowiem, iż najwięcej tragicznych wypadków wydarza się właśnie w tej strefie, teoretycznie dla pieszych najbezpieczniejszej. Pokazano nowe rozwiązania infrastrukturalne na terenie miasta Płocka mające zwiększyć widoczność pieszego na przejściu dla pieszych.

Po debacie organizatorzy zaprosili uczestników debaty oraz mieszkańców miasta na festyn połączony z konkursami oraz możliwością przekonania się dlaczego zapięte pasy bezpieczeństwa są tak ważne dla naszego życia i zdrowia – w symulatorze dachowania oraz symulatorze zderzeń. Przedstawicielki NRA dzielnie poddały się obu testom. Nawet w tak bezpiecznych warunkach dachowanie wywołało mocne wrażenie. Od tej pory prosimy wszystkie Panie o wożenie torebek w bagażniku, a nie na przednim siedzeniu.

Adw. Magdalena Fertakzdjęcia zamieszczone dzięki uprzejmości Rzecznika Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu

 

 

Tagi: konferencja

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email