Tenisowe rozgrywki dedykowane pamięci adw. Jolanty Szymanek-Deresz

01.07.2013

Adwokatura Polska objęła w tym roku patronatem turniej tenisowy JOLA CUP, który od trzech lat organizowany jest w Warszawie, aby uczcić pamięć tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej - adw. Jolanty Szymanek-Deresz – wybitnej polskiej parlamentarzystki.

Tegoroczna edycja tego wyjątkowego turnieju odbyła się w pierwszy weekend czerwca, na kortach Okęcie Tennis Club. To jeden z najnowocześniejszych kompleksów tenisowych w stolicy.  Sportowa rywalizacja trwała przez dwa dni, a na zawodników czekało wiele atrakcji i niespodzianek.

Podobnie jak w zeszłym roku w części głównej turnieju udział wzięły panie grające amatorsko w tenisa.  Warunkiem było jedynie ukończenie 35 lat.  Głównymi organizatorami turnieju jest rodzina Jolanty Szymanek-Deresz: mąż - Paweł Deresz, córka - adw. Katarzyna Deresz-Lewandowska, oraz zięć - aktor Dariusz Lewandowski. Pomimo długiego weekendu, frekwencja w tym roku była rekordowa.  Do przewidzianych regulaminem 32 uczestniczek, dołączyło jeszcze kilka chętnych, które rozegrały swoje mecze w eliminacjach. Tradycją jest, że wszystkie zawodniczki fundują wielki kosz czerwonych róż, ulubionych kwiatów imienniczki turnieju, który podczas turnieju składany jest na Powązkach.

Adw. Jolanta Szamanek Deresz była pasjonatką tenisa, wielokrotną Mistrzynią Polski Adwokatów, a także wspaniałą koleżanką na korcie i poza nim.  Miała w sobie niezwykłą energię i fascynację sportem. Regularnie grała w tenisa, brała udział w turniejach amatorskich i tych dla VIPów, doskonale łącząc pasję z obowiązkami zawodowymi.  „Jej sportowa zaciętość, a jednocześnie skromność i stonowanie, były wzorem dla innych. Ceniła rywalizację i wyrównane pojedynki” – opowiada krakowianka Teresa Stochel, triumfatorka pierwszych dwóch edycji Jola Cup, a wcześniej jedna z największych rywalek tenisowych „Joli” w amatorskich imprezach.

Drugiego dnia odbył się tzw. mikst losowany. Oprócz pań amatorek, w tej konkurencji biorą udział także panowie – najliczniej politycy, biznesmeni, aktorzy i znani sportowcy. W drodze losowania wyłanianych jest 16 par. Sam sposób dobierania par mikstowych przysparza uczestnikom wiele radości. Adwokaturę z reguły godnie reprezentuje adw. Ryszard Kalisz – poseł na Sejm RP.  W tym roku udział wziął adw. Paweł Rybiński – członek ORA w Warszawie, a do ćwierćfinału w tej kategorii doszła adw. Monika Rajska – członek Komisji Sportu ORA w Warszawie. Na kortach mogliśmy zobaczyć także Alicję Resich-Modlińską, Małgorzatę Pieńkowską, Tomasza Stockingera, Karola Strasburgera, Stana Borysa, Andrzeja Suprona, Ryszarda Szurkowskiego, oraz wielu znanych biznesmenów i sympatyków tego wspaniałego turnieju.  Swoją obecnością co roku zawody zaszczyca Prezydent Aleksander Kwaśniewski wraz z żoną, a honorowym gościem jest także Tadeusz Szymanek, emerytowany Sędzia Sądu Najwyższego i rektor Europejskiej Szkoły Prawa i Administracji – ojciec zmarłej adw. Jolanty Szymanek-Deresz.

Zwycięzcami III edycji Jola Cup została warszawianka Monika Żywiecka (singiel) oraz Małgorzata Grzybek z Poznania, w parze z naszym najsłynniejszym kolarzem Ryszardem Szurkowskim (mikst losowany). W grze singlowej główną nagrodą, niemalże jak w zawodowym turnieju, był czek na 1000 Euro, ufundowany przez rodzinę Państwa Dereszów. Partnerami i fundatorami pozostałych nagród byli także Siemens, Jacob’s Greek oraz Sisley Paris. Patronat honorowy objął PKOL oraz wicemarszałek Sejmu – Jerzy Wenderlich.  Po wręczeniu nagród i pucharów, wygłoszona została znana tenisowa formuła – „do zobaczenia za rok” !!!

adw. Monika Rajska

Tagi: sport

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email