Rekordowa frekwencja na kortach Legii

01.02.2013

W dniach 19-20 stycznia 2013 r. na kortach Klubu Tenisowego Legia Warszawa odbył się V Otwarty Zimowy Turniej Tenisowy Adwokatów, organizowany przez Komisję Sportu Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Ze względu na wyjątkowo duże zainteresowanie, listy startowe zostały zamknięte jeszcze przed imprezą. W mroźny styczniowy weekend, na kortach Legii, do rywalizacji stanęło niemalże 90 uczestników. Takiej frekwencji nie odnotowano nawet na Mistrzostwach Polski Adwokatów, organizowanych w stolicy dwa lata temu. Ponad połowę startujących stanowili adwokaci i aplikanci adwokaccy, zagrali także radcowie, kilku prokuratorów, jeden notariusz, sędzia i doradca prawny. Do Warszawy przyjechali także  reprezentanci innych izb adwokackich i radcowskich, najliczniej z Krakowa oraz z Siedlec, a także z Radomia, Wrocławia i Katowic. Udział Pana Tsutomu Otsubo z Toyota Motor Poland, nadał naszej imprezie niemalże międzynarodową rangę. Najmłodszą uczestniczką turnieju była Weronika Pociej, która wraz ze swoim ojcem adw. Aleksandrem Pociejem, senatorem RP, zajęła 3 miejsce w mikście.

Po raz pierwszy turniej został zorganizowany w odnowionym Klubie Tenisowym Legia, którego legenda tenisowa sięga jeszcze czasów przedwojennych.  Dla dawnej Warszawy klub był tym, czym Wimbledon dla Londynu, a Racing Club dla Paryża. Korty przy ul. Myśliwieckiej gościły kiedyś sławy światowego tenisa, do historii przeszły mecze polskiej reprezentacji w Pucharze Davisa.  W latach 70. i 80. był to tenisowy salon stolicy, gdzie gromadziła się cała śmietanka towarzyska.  Dziś Legia powraca do dawnej świetności, a Akademia Tenisa szkoli najlepszych zawodników. W odnowionych trybunach od niedawna działa kawiarnia tenisowa, w której można obejrzeć mecze tenisowe na kinowym ekranie. Cafe Legia gościła uczestników turnieju przez ten pełen emocji weekend.

Na oficjalnym otwarciu turnieju nie zabrakło znamienitych gości.  Wszystkich tenisistów –prawników powitał adw. Ziemisław Gintowt, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, adw. Krzysztof Boszko, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Aleksander Pociej, senator RP oraz poseł Michał Szczerba, członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Ponieważ sobotnie gry deblowe trwały niemalże do północy, w tym czasie zorganizowano tradycyjne Players Party na kortach, w polubionej przez wszystkich Cafe Legia. Przy lampce wina i pysznym jedzeniu omawiano taktykę gier finałowych.  Do wyjścia na parkiet zachęcił wszystkich DJ Górnik, grając znane i lubiane przez wszystkich piosenki.

W turnieju rozegrano ponad 150 pojedynków w 7 kategoriach: Mężczyźni OPEN, 35+, 45+, 55+, Kobiety OPEN, Debel Mężczyzn OPEN oraz Mikst. Mecze w fazie eliminacyjnej odbyły się w 3 lub 4-osobowych grupach, przez co każdy z uczestników miał szansę rozegrać co najmniej dwa pojedynki. Zwycięzcy grup grali dalej już w systemie pucharowym.

W najliczniejszej kategorii Mężczyźni OPEN wystartowało 25 zawodników.  Bezapelacyjne zwycięstwo odniósł adw. Jarosław Kowalski, który w finale zmierzył się z zeszłorocznym mistrzem, apl. adw. Jakubem Sokólskim. W kategorii 35+, występujący w roli faworyta r.pr. Rafał Cieciera, w zaciętym finałowym meczu, uległ Rafałowi Różańskiemu. Aż 18 tenisistów zagrało w kategorii 45+. Tak jak w zeszłym roku, najlepszy okazał się Piotr Zarzecki, radca prawny z Katowic, pokonując adw. Andrzeja Murka z Siedlec. W kategorii 55+ mistrzowski tytuł obronił także r. pr. Marek Cieciera, a drugie miejsce przypadło Miłosławowi Sokólskiemu, sędziemu z Siedlec. Wśród pań, już drugi raz z rzędu, triumfowała apl. adw. Marta Sołtys. Wicemistrzynią została r.pr. Jolanta Budzowska, która przyjechała z Krakowa specjalnie na turniej.

W mikście, apl. adw. Anna Płaza wraz z Januszem Bauciem pokonali w decydującej rozgrywce parę faworytów – Joannę Wasilewską i Michała Zagórskiego. W finale debla panów, adw. Sławomir Leśniewski, grający w parze z synem Przemkiem, pokonali radców prawnych - Rafała Ciecierę oraz Daniela Kijaka, którzy od lat grają razem w tej kategorii.  Należy dodać, że poziom gier deblowym stał na wyjątkowo wysokim poziomie.

Pierwsze i drugie miejsca we wszystkich kategoriach zostały nagrodzone pucharami ufundowanymi przez ORA w Warszawie oraz wieloma cennymi nagrodami od sponsorów, które podczas oficjalnego zamknięcia wręczali Tsutomu Otsubo, członek Zarządu Toyota Motor Poland, Monika Małek z Lexus PR Manager, Jerzy Hertel, prezes KT Legia, adw. Paweł Rybiński, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, adw. Aleksander Pociej, senator RP oraz adw. Monika Rajska, główny organizator turnieju.

Partnerami turnieju byli Lexus Polska, PGE S.A., Euro-Truck, www.DobreWina.pl oraz J.A. Baczewski. Nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez: Lewandowicz (biżuteria), Coty Polska (kosmetyki Adidas), studio urody DS INSTYTUT (zabiegi kosmetycznie), wydawnictwa Wolters Kluwer (pakiety startowe i nagrody książkowe) i CH Beck (Legalis) oraz sklep tenisowy Protenis.

Turniej zaliczany był do klasyfikacji Amatorski Tenis Polski, z wysoką 3. rangą.  Wszyscy uczestnicy turnieju mogą nabyć roczną licencję „atp” na preferencyjnych warunkach. Pozycja w rankingu „atp” może mieć wpływ na rozstawienie zawodników w następnych turniejach.

Specjalne podziękowania należą się Stowarzyszeniu Klub Tenisowy Legia za pomoc w organizacji imprezy, a w szczególności Arturowi Bochenkowi, dyrektorowi turnieju oraz Tomaszowi Pazikowi, sędziemu naczelnemu, którzy czuwali nad sprawnym przebiegiem turnieju.

Do zobaczenia za rok!

adw. Monika Rajska

adw. Paweł Rybiński, przewodniczący Komisji Sportu ORA w Warszawie


Czytaj:

Lista zwycięzców

Drabinki turniejoweZobacz: film

Tagi: ORA, sport

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email