Niechciana pamiątka z podróży - nowe In Gremio

22.10.2014

Niechciana pamiątka z podróży, czyli co zrobić z mandatem - to główny temat nowego "In Gremio", dwumiesięcznika szczecińskich środowisk prawniczych.

Powiadomienia o mandatach pojawiają się w skrzynkach pocztowych po wakacyjnych podróżach. Prawne aspekty omawia sędzia Sądu Rejonowego w Gryficach Radosław Bielecki. Z kolei Zbigniew Łasowski, sędzia Sądu Okręgowego w byłym Sądzie Rejonowym w Choszcznie oraz prezes tego sądu w latach 1994-2006 opisuje „Triumfalny powrót małych sądów”.

Zaś Alicja Kujawa, dziekan Rady OIRP w Szczecinie komentuje dla In Gremio zmiany w procedurze karnej, które zakładają m.in. możliwość występowania radcy prawnego we wszystkich procesach karnych. Zmiany w procedurze karnej omawia też adw. Andrzej Zajda.

W numerze znalazła się relacja z obchodów Dnia Radcy Prawnego i podsumowanie akcji pro bono radców prawnych „Niebieski Parasol” w Szczecinie.

Interesujące jest historyczne opracowanie komornika sądowego Krzysztofa Przybyłowicza o fachu i obowiązkach kata oraz źródłach jego dochodu. Z kolei sędzia sądu okręgowego w stanie spoczynku Marian Szabo przedstawił sylwetkę znakomitego śpiewaka Fiodora Szalapina z okazji 140. rocznicy jego urodzin i 75. śmierci.

Ciekawy jest także wywiad z Czesławą Wiórek, która przez ponad pół wieku pracowała w pokoju adwokackim w sądzie przy ul. Kaszubskiej w Szczecinie. Przechodząc na emeryturę, dzieli się wspomnieniami o adwokatach, anegdotkami i warunkach pracy w tym znanym całemu środowisku miejscu.

Zachęcamy do lektury.

 

Tagi: media

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email