Mediacja w kinie

30.10.2013

Specjalny pokaz oscarowego filmu „Rozstanie” w warszawskim kinie Muranów zakończył obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji. Po projekcji widzowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat alternatywnych metod rozwiązywania sporów poprzez uczestnictwo w dyskusji z profesjonalnymi mediatorami.

Jak to zwykle bywa z filmami o głębokim przesłaniu, „Rozstanie” nie kończy się w momencie zapalenia świateł na sali kinowej i zasunięcia kurtyny ekranowej. Ukazana tu historia zmusza do refleksji na temat konfliktów międzyludzkich, których źródeł trudno szukać w powierzchownych sferach życia. Aby znaleźć ich korzenie, niejednokrotnie istnieje potrzeba specjalistycznej analizy z zakresu m.in. prawa, psychologii i socjologii. Jest to moment gdzie do stanu rzeczy powinien włączyć się mediator. Niestety mediacja wciąż jest metodą stosunkowo mało popularną w wielu społecznościach. Jednak gdy już dochodzi do zastosowania tej procedury w walce z konfliktem, aby dobrze poprowadzić sprawę, mediator musi wykazać się praktycznym zastosowaniem wiedzy właśnie z pogranicza prawa, psychologii i socjologii.

„Rozstanie” pokazuje wiele płaszczyzn na których dochodzi do eskalacji konfliktów między bohaterami. Choć akcja rozgrywa się w kraju, gdzie obowiązuje odmienna od europejskiej kultura, religia i obyczaje, to jednak nietrudno jest doszukać się podobieństw w obszarze ludzkich relacji i emocji.

Dyskusja, która odbyła się po filmie, przyjęła formę wymiany refleksji na temat zachowań bohaterów. Dotyczyła roli mediacji jako alternatywnej metoda rozwiązywania sporów, oraz porównań tego sposobu niwelowania konfliktów z dążeniem do udowodniania swoich racji przed sądem. W rozmowie udział wzięli: Alicja Krata, mediator, coach, superwizor, prezes Zarządu Fundacji Mediare: Dialog – Mediacja – Prawo oraz adw. Piotr Hernik, mediator Centrum Mediacyjnego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

„Rozstanie” to opowieść o rozwodzącym się małżeństwie, zapis narastającego konfliktu, którego rozwiązanie z każdą chwilą staje się coraz bardziej niemożliwe. Reżyser – Asghar Farhadie –  jest niczym mediator  – nie opowiada się po żadnej ze stron, jest neutralny wobec emocji, postaw i decyzji  bohaterów. Irański film z 2011 został wielokrotnie nagrodzony, zdobył m.in. Oskara, Złotego Niedźwiedzia oraz Cezara.

17 października br. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Mediacji. Po raz pierwszy w tym roku wydarzeniu temu towarzyszył Ogólnopolski Tydzień Mediacji. W dniach 14-18 października br. na terenie całego kraju organizowane były spotkania mediatorów z osobami zainteresowanymi oraz szereg wydarzeń, których celem było promowanie alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów. Jednym z nich było szkolenie dla przyszłych mediatorów, przeprowadzone m.in. przez trenerów z Wielkiej Brytanii.

Czytaj: Brytyjscy trenerzy szkolili polskich mediatorów

Tagi: mediacje

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email