„Górom cześć! – Cześć górom!” - II Rajd Świętokrzyski

09.07.2014

II Rajd Świętokrzyski odbył się 5 lipca. Wzięły w nim udział 84 osoby: przedstawiciele świętokrzyskiej Palestry – adwokaci i aplikanci adwokaccy wraz z członkami rodzin i osobami bliskimi. Przewodnikiem był dr Cezary Jastrzębski – znawca Gór Świętokrzyskich.

Rajd  zorganizowała Komisja Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Kielcach. Inicjatorem poznawania Gór Świętokrzyskich przez środowisko adwokackie był adw. Jerzy Zięba.

Wędrówka, przy słonecznej pogodzie, rozpoczęła się w Świętej Katarzynie, gdzie uczestnicy Rajdu zwiedzali klasztor sióstr bernardynek. Początki zarówno klasztoru, jak i związanej z nim osady, sięgają końca XIV w. Wtedy to na tych terenach osiadł rycerz Wacławek i wzniósł niewielki kościółek pod wezwaniem św. Katarzyny, od której imienia nowopowstająca osada wzięła swoją nazwę. W XV w. biskup krakowski Jan z Rzeszowa wybudował w tym miejscu murowany kościół i klasztor, osadzając w nim bernardynów. W pierwszej połowie XIX w. miejsce zakonników zajęły siostry z tego samego zgromadzenia, które prowadzą mnisi tryb życia i słyną z haftowania sztandarów.

Następnym punktem wycieczki była pochodząca z początku XIX w. kaplica cmentarna, nazywana kapliczką Żeromskiego, bowiem na tynku znajdują się wyryte w 1882 r. podpisy Stefana Żeromskiego i jego szkolnego kolegi - Janka Stróżeckiego.

Stamtąd uczestnicy Rajdu udali się pod drewnianą kapliczkę św. Franciszka i źródełko uznawane przez wiernych za cudowne, bowiem według tradycji pochodząca z niego woda leczy choroby oczu. Jak głosi inna legenda, trzykrotne obiegnięcie źródełka z zaczerpniętą w usta wodą gwarantuje spełnienie życzenia, które należy zachować w tajemnicy. Niektórzy uczestnicy Raju ochoczo podjęli się wyzwania i biegali dookoła źródła w pogodni za swoimi marzeniami.

Po tych atrakcjach wędrówka po Górach Świętokrzyskich rozpoczęła się na dobre i wiodła przez Świętokrzyski Park Narodowy, następnie Krajno Górę, Górę Wymyśloną, Górę Radostowa i zakończyła się w Ameliówce - miejscowości położonej w Górach Świętokrzyskich, w przełomie rzeki Lubrzanki, pomiędzy górami Radostowa i Klonówka. Trasa liczyła ok. 12 km, a uczestnikom Rajdu nieustająco towarzyszyły zapierające dech w piersiach krajobrazy. Piękno najstarszych gór w Polsce turyści mogli podziwiać w czasie wędrówki i z punktów widokowych podczas postojów.

Po pokonaniu trasy i dotarciu do Hotelu „Przedwiośnie” w Ameliówce, na strudzonych wędrowców  czekał poczęstunek przy grillu, któremu towarzyszyła miła atmosfera, wymiana wrażeń i plany dotyczące kolejnej edycji Rajdu Świętokrzyskiego.

apl. adw. Natalia Gawrońska

  

Tagi: ORA, sport

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email