Filmowe oblicze adwokatów po raz trzeci w kinie Muranów

03.10.2014

Trzeci Przegląd Kina Prawniczego „Adwokat w roli głównej“ odbędzie się od 17 do 19 października w warszawskim kinie Muranów. W tym roku widzowie będą mogli zobaczyć m.in. „Dwunastu gniewnych ludzi“, „Anatomię morderstwa“, czy „Krótki film o zabijaniu“. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

To wydarzenie ma przybliżać widzom realia pracy adwokata – mówiła niedawno na łamach Forbesa pomysłodawczyni przeglądu, adw. Anisa Gnacikowska, członek Naczelnej Rady Adwokackiej. W polskiej kinematografii kino prawnicze to luka, którą warto wypełnić.

Adw. Gnacikowska uważa, że dzięki takiej działalności można podnieść świadomość prawną, a swój wybór zawodu tłumaczy tak: Jak mówił Tom Hanks w "Filadelfii" zostałam adwokatem dlatego, że nie zawsze, ale co jakiś czas na sali sądowej dzieje się cud sprawiedliwości i ja w tym cudzie biorę udział.

W tym roku widzowie Przeglądu będą mogli zobaczyć kultowy film „Dwunastu gniewnych ludzi“ w reżyserii Sidneya Lumeta, jeden z najważniejszych filmów ze słynnego cyklu „Dekalog“ w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego – „Krótki film o zabijaniu“, „Lincz“ Krzysztofa Łukaszewicza opowiadający głośną przed laty historię braci wymierzających sprawiedliwość terroryzującemu wieś recydywiście, czy jeden z ważniejszych filmów o tematyce prawniczej – „Anatomię morderstwa“ w reżyserii Otto Premingera. Po raz pierwszy na ekranie kina w Polsce pokazana zostanie „Druga prawda“ Barbeta Schroedera w tłumaczeniu stworzonym specjalnie na potrzeby Przeglądu.

Podczas dwóch poprzednich edycji pokazywane były dzieła takich twórców jak Robert Mulligan, Sidney Lumet czy Janusz Majewski. Przegląd kina prawniczego “Adwokat w roli głównej” od początku swojego istnienia przyciąga do kina rzesze widzów i cieszy się niesłabnącą popularnością.

„Adwokat w roli głównej“ organizowany jest przez Komisję ds. Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony Prawnej Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Fundację Szkoła Wajdy. Tegoroczną edycję przeglądu objęli patronatem: Wydawnictwo Beck, Akademia Soft Skills oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA POLAND.

Przegląd odbędzie się w dniach 17-19 października w warszawskim kinie Muranów.Więcej informacji na temat przeglądu można znaleźć na naszej stronie na Facebooku.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Kina Muranów od poniedziałku 13 października.

Pełen program tegorocznej edycji przeglądu:

17 października, piątek

Godz. 20.30 “Żebro Adama”, reż. George Cukor (pokaz zamknięty)

18 października, sobota

Godz. 12.00: "Druga prawda", reż. Barbet Shroeder

Godz. 14.15: "Krótki film o zabijaniu", reż. Krzysztof Kieślowski

Godz. 16.00: "Prawnik z Lincolna", reż. Brad Furman

19 października, niedziela

Godz. 12.00: "12 gniewnych ludzi", reż. Sidney Lumet,

Godz. 13.45: "Lincz", reż. Krzysztof Łukaszewicz

Godz. 15.30: "Anatomia morderstwa", reż. Otto Preminger

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email