Kryminalna zagadka we wrocławskiej ORA

Finał Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2014 odbył się w siedzibie tamtejszej Okręgowej Rady Adwokackiej. Nad rozwiązaniem zagadki "zabójstwa" głowiło się 1 czerwca aż 150 amatorów-detektywów. 

Nie kto inny, jak sama Agatha Christie - nie bez przyczyny nazywana “Królową Kryminału” – zwykła mawiać, iż “brak wyobraźni predestynuje do zbrodni”. Wyobraźni bynajmniej nie zabrakło  Jakubowi Tabiszowi - twórcy i koordynatorowi scenariusza gry miejskiej, pt. "Zabójczy przypadek".

Na pytania kto był sprawcą i jaki był jego motyw – odpowiadało w siedzibie ORA we Wrocławiu stu pięćdziesięciu uczestników tej interaktywnej zabawy, zorganizowanej przez Wrocławskie Gry Miejskie w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

Nieprzypadkowo siedziba wrocławskiej Palestry stała się areną działań tak licznej grupy miłośników kryminału. Swoją dyskretną obecność w tej  pełnej emocji zabawie zapewnił adw. Andrzej Grabiński, dziekan ORA. W związku z tym, że zwieńczeniem zbrodniczej zagadki był proces oskarżonych, wśród uczestników nie mogło zabraknąć adwokatów: i tych prawdziwych, i występującego w podwójnej roli Jakuba Tabisza, pełniącego funkcję kapitana Policji i obrońcy oskarżonych.

Mimo towarzyszącej imprezie atmosfery noir, w której mafijne porachunki stanowiły kanwę misternie skrojonej intrygi, biorących udział w grze zawodnikom do samego końca nie opuszczał dobry humor i entuzjastyczne zaangażowanie w rozwiązanie zbrodni.

Pierwsza Dama Zbrodni mawiała, że “można dochodzić prawdy dla samej satysfakcji jej wykrycia”. Zwycięskie drużyny, oprócz niewątpliwej satysfakcji z prawidłowo rozwiązanej zagadki i zgromadzonych podczas rozgrywek złotych monet (w większości wypadków skonsumowanych przez najmłodszych uczestników, bowiem wykonanych z czekolady) - otrzymały atrakcyjne nagrody w postaci biletów na koncert zespołu Linkin Park, a także powieści kryminalne oraz gadżety związane z Międzynarodowym Festiwalem Kryminału.

Dla Palestry udział w Festiwalu to była także kwestia wizerunkowa. Młodzi ludzie po raz pierwszy mieli okazję poznać siedzibę wrocławskiej Adwokatury.

adw. Patrycja Chabier


Tagi: ORA