Ukazała się październikowa "Palestra"

Błędy lekarskie oraz klauzula sumienia a także odpowiedzialność cywilna adwokatów to tematy poruszane w październikowym numerze „Palestry".


Jakub T. Balicki oraz Agnieszka Wilczek przeprowadzili wywiad z prof. Andrzejem Zollem o błędach lekarskich i klauzuli sumienia. Profesor w 1988 roku opublikował książkę dotyczącą tego tematu, opracowaną na podstawie analizy akt sądowych.

Warty polecenia jest tekst adw. Andrzeja Rościszewskiego o odpowiedzialności cywilnej adwokatów. W ciągu ostatnich kilku lat Sąd Najwyższy kilkukrotnie zajmował się problematyką odpowiedzialności adwokatów z tytułu wadliwego świadczenia pomocy prawnej. Autor zwraca uwagę, że w tego rodzaju procesach została obecnie ukształtowana jednolita linia orzecznictwa sądowego. Z kolei adw. dr Marcin Kłoda analizuje europejskie rozporządzenie spadkowe a rozrządzenia na wypadek śmierci dokonane przed 17 sierpnia 2015 r.  W numerze adw. Michał Piech, doktorant UJ w Krakowie pisze o postępowaniu w stosunku do nieobecnych.

Czytelnik znajdzie również relację z uroczystości jubileuszowych adw. Czesława Jaworskiego a także jego tekst o udziale adwokatów w Powstaniu Warszawskim. W numerze opublikowano także fragment wywiadu z adw. Wojciechem Walosińskim, zmarłym w lipcu br. uczestnikiem powstania. W Szpaltach pamięci znalazło się też wspomnienie o nim, obok wspomnień o adw. Tadeuszu Haleckim (1923-2014).

Zachęcamy do lektury!

Tagi: publikacja