IV Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

IV Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbył się w dniach 22-25 września w Katowicach. Adwokatura w tym roku wyraźnie zaznaczyła swój udział: adwokaci i aplikanci nie tylko przybyli na galę Moda i Biznes, ale po raz pierwszy byli organizatorami autorskiego panelu.

Przez kilka dni Katowice były areną debaty o najważniejszych wyzwaniach gospodarczych Polski i Europy. Dzisiaj blisko 70 % pracowników jest zatrudnionych dzięki - z pozoru tylko - drobnej działalności. W tej edycji kongresu zarejestrowało się prawie 3 tys. uczestników.

Komisja Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony Prawnej NRA zorganizowała dyskusję na temat: Rola doradztwa prawnego w rozwoju przedsiębiorczości.

Moderatorem Konferencji był adw. Roman Kusz, a panelistami: mec. Ziemisław Gintowt - szef Zespołu Doradców Prezesa NRA , adw. Paweł Gieras - dziekan ORA w Krakowie, adw. Andrzej Grabiński - dziekan ORA we Wrocławiu, a jednocześnie wiceprezes Trybunału Stanu, dr Ryszard Czerniawski zastępca RPO , Paweł Miklis - dyrektor NIK.

Rozmowa przy pełnej sali toczyła się wokół problemów kultury prawnej przedsiębiorców. Rozmawiano o konieczności upowszechnienia stałego doradztwa prawnego, o ubezpieczeniu ochrony prawnej, abonamentach, szukano dróg zachęcenia biznesu do skorzystania z usług adwokatów. Mówiono wiele o zbyt częstych zmianach przepisów, ich zawiłości, niespójności orzecznictwa. Zastanawiano się dlaczego organy podatkowe w Polsce są tak mało przyjazne dla przedsiębiorców. Znalazło się też miejsce na promocję adwokackiej mediacji i arbitrażu.

Dyskusja toczyła się nie tylko wśród panelistów, wzięli w niej udział także licznie zgromadzeni uczestnicy.

Panel zyskał najwyższe noty wśród uczestników Kongresu. Moderator na zakończenie zapowiedział, że już za rok Adwokatura przygotuje panel, na którym to przedstawi funkcjonowanie doradztwa prawnego dla biznesu w innych krajach.

W tym roku, pomimo zapowiedzi przybycia, musiał w ostatniej chwili odwołać  swój udział w panelu dr Michael Auer - dziekan Izby Adwokackiej z Wiednia, prezydent European Bars Federation.

W przyszłorocznej debacie udział wezmą także adwokaci z Czech, Słowacji oraz Niemiec.

adw. Roman Kusz

Tagi: ORA