70 lat istnienia Izby Adwokackiej w Łodzi


Izba Adwokacka w Łodzi świętowała 70-lecia istnienia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w dniach 14-15 czerwca. Obchodom towarzyszyło posiedzenie plenarne NRA.

14 czerwca w bazylice archikatedralnej abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, przewodniczył mszy św. w intencji Adwokatury Łódzkiej. W homilii metropolita łódzki wskazywał, że moralność zawsze powinna stać przed prawem. – W prawie chodzi o relacje osób, a moralność to odpowiedzialność za osobę. – mówił abp Ryś. Po mszy św. odbył się koncert muzyki barokowej w wykonaniu zespołu Królewskiej Kapeli Rorantystów pod dyrekcją Stanisława Gołańskiego. Utwory organowe wykonał prof. Andrzej Białko. Koncert poświęcony był  pamięci adw. Joanny Agackiej-Indeckiej, prezes NRA w latach 2007-2010, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

15 czerwca w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyły się uroczystości jubileuszowe połączone ze zgromadzeniem zwyczajnym izby. Gośćmi wydarzenia byli m.in. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, sędzia Tomasz Zbrojewski, prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, sędzia Michał Błoński prezes Sądu Okręgowego w Łodzi, konsulowie honorowi Francji, Niemiec i Węgier, przedstawiciele adwokatury w Lyonie i na Ukrainie oraz członkowie Naczelnej Rady Adwokackiej z prezesem NRA – adw. Jackiem Trelą na czele.

Adw. Jacek Trela, prezes NRA, w swoim przemówienie zwrócił uwagę, że historia samorządu adwokackiego w Łodzi łączy się z historią mieszkańców Łodzi. Przypomniał, że w dzień po ogłoszeniu stanu wojennego - 14 grudnia 1981 r. – zwołano otwarte posiedzenie ORA, na którym zapadła decyzja o zapewnieniu aresztowanym działaczom związkowym pomocy prawnej. Prezes NRA przypomniał o dwóch zasłużonych adwokat – prezesach NRA - adw. Marii Budzanowskiej i adw. Joannie Agackiej-Indeckiej. Mecenas Budzanowska wykazała się niezłomną postawą. Była wzorem adwokata honorowego. Z kolei adw. Agacka-Indecka budowała tożsamość adwokatury, promując pomoc pro bono. Prezes NRA podkreślał, że obecnie adwokatura łódzka kontynuuje działalność prospołeczną, wzorowo układa się jej współpraca z samorządem terytorialnym. Adwokatura łódzka odnosi też sukcesu na polu dydaktycznym. Wyniki egzaminów adwokackich w tej izbie przekraczają 90% zdawalności.  

Tego dnia przyznano odznaczenia samorządowe – Adwokatura Zasłużonym. Otrzymali je adw. Hanna Sługocka-Ziomek i Mariusz Wolski.

Po części jubileuszowej adwokaci łódzcy rozpoczęli obrady zgromadzenia izby.

Tagi: jubileusz, ORA