NRA w obronie irańskiej prawniczki skazanej na więzienie i baty

Naczelna Rada Adwokacka w liście do prezydenta Iranu Hassana Rouhani wyraziła głębokie zaniepokojenie informacjami o skazaniu na 33 lata więzienia irańskiej prawniczki zaangażowanej w działalność na rzecz praw człowieka - Nasrin Sotoudeh i wymierzeniu jej dodatkowej kary 148 batów.

Prezes NRA, adw. Jacek Trela, informując w liście o solidaryzowaniu się polskich adwokatów z Nasrin Sotoudeth, zaapelował do prezydenta Iranu o podjęcie wszelkich możliwych działań i środków w celu uwolnienia Nasrin Sotoudeh i zapewnienia irańskim prawnikom możliwości wykonywania ich obowiązków bez zastraszania lub nękania.

Nasrin Sotoudeh, jako jedna z niewielu, podjęła się obrony działaczy opozycji aresztowanych podczas masowych protestów po wyborach w 2009 roku, broniła także osób młodocianych skazanych na karę śmierci. Została skazana za „szerzenie wrogiej propagandy” i „działania przeciwko bezpieczeństwu publicznemu”.

W roku 2012 Parlament Europejski przyznał jej Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli. Nagroda ta przyznawana jest osobom z całego świata, które wniosły szczególny wkład w walkę w obronie praw człowieka.

(czytal apel NRA)

Tagi: Iran, prawa człowieka, NRA