Trzeci Przegląd Kina Prawniczego za nami

Już po raz trzeci warszawiacy mieli okazję wziąć udział w Przeglądzie Kina Prawniczego „Adwokat w roli głównej”. W kinie Muranów 18 i 19 października wyświetlane były znakomite produkcje, m.in. „Dwunastu gniewnych ludzi”, „Anatomia morderstwa”, „Krótki film o zabijaniu” czy „Lincz”.

Przegląd rozpoczął się od pokazu zamkniętego 17 października wieczorem. Przed seansem „Żebra Adama” – filmu z 1949 roku w reżyserii George’a Cukora z Katharine Hepburn i Spencerem Tracy w rolach głównych – zgromadzonych w imieniu Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej powitał adw. Rafał Dębowski, sekretarz NRA oraz adw. Anisa Gnacikowska, pomysłodawczyni Przeglądu, a także Joanna Solecka z Fundacji Szkoła Wajdy.

Joanna Solecka odczytała list Andrzeja Wajdy, który z powodu choroby nie mógł przybyć osobiście. Zaznaczył, że jego Szkoła uczy młodych twórców praktyki zawodu związanego z pracą na planie filmowym. Wyraził nadzieję, że tematyka prawnicza będzie inspiracją do powstania wielu filmów o tym środowisku a Przegląd Kina Prawniczego doczeka się jeszcze wielu edycji.

Adw. Dębowski mówił o odbiorze i wartości filmów wyreżyserowanych przez Andrzeja Wajdę. Wyraził też oczekiwanie całego środowiska prawniczego na filmy poświęcone ich pracy. Film buduje postrzeganie społeczne wymiaru sprawiedliwości, wzorce zachowań, jest podstawą stereotypu, dlatego potrzebny jest dobry film o naszej pracy i poświęceniu – powiedział. Zaznaczył, że święto sztuki, w którego centrum jest adwokat, nie miałoby miejsca, gdyby nie zaangażowanie adw. Anisy Gnacikowskiej.

Adw. Gnacikowska podziękowała gościom wieczoru, zapraszając do udziału w projekcjach przez wszystkie dni trwania Przeglądu. Korzystając z okazji przedstawiła też fundację „Między niebem a ziemią” – założoną i prowadzoną przez prawników, a pomagającą chorym dzieciom i ich rodzinom. O Fundacji pokrótce opowiedziała jej założycielka, radca prawny Sylwia Zarzycka. Od trzech lat prawnicy – adwokaci i radcowie prawni – angażują się w akcje charytatywne w ramach tej Fundacji. Pod koniec roku organizują aukcje w ośmiu miastach kraju, równolegle sprzedając też kolejno: kalendarz ze zdjęciami prawniczek, książkę o pasjach prawników oraz audiobook z bajkami czytanymi przez prawników. W przygotowaniu jest książka z przepisami kulinarnymi, będąca efektem warsztatów gotowania.

Otwarcie Przeglądu poprowadził Tomasz Raczek, krytyk filmowy. Podkreślił, że filmy to nie tylko rozrywka, za ich pomocą udaje się rozwiązywać trudne sprawy życiowe, można uczyć wyrażania emocji, rozmawiania z ludźmi, tego jak znajdować kompromis i jak komunikować się z bliskimi. To medium, za pośrednictwem którego można mówić o tym, co jest ważne. „Żebro Adama” to, zdaniem redaktora Raczka, film ciekawy szczególnie dla środowiska prawniczego, ponieważ głównymi postaciami są małżonkowie - prokurator i adwokatka. Ta komedia małżeńska z historią kryminalną w tle pokazuje jakie skutki ma przenoszenie spraw zawodowych do domu. Klasyka, która staje się współczesnym sposobem komunikowania tego, co najważniejsze – zakończył red. Raczek.

W programie Przeglądu, który cieszył się dużym zainteresowaniem, znalazły się takie tytuły jak: „Druga prawda”, reż. Barbet Shroeder, „Krótki film o zabijaniu”, reż. Krzysztof Kieślowski, „Prawnik z Lincolna”, reż. Brad Furman, „12 gniewnych ludzi”, reż. Sidney Lumet, „Lincz”, reż. Krzysztof Łukaszewicz, „Anatomia morderstwa”, reż. Otto Preminger.

„Adwokat w roli głównej“ organizowany jest przez Komisję ds. Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony Prawnej Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Fundację Szkoła Wajdy. Tegoroczną edycję przeglądu objęli patronatem: Wydawnictwo Beck, Akademia Soft Skills oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA POLAND.

Zdjęcia Kamila Szuba