Ślubowanie aplikantów adwokackich izby katowickiej


Uroczyste ślubowanie siedemdziesięciu trzech aplikantów adwokackich izby katowickiej odbyło się 29 grudnia w sali Sejmu Śląskiego.

Uroczyste ślubowanie poprzedziła prezentacja krótkiego filmu o działalności samorządu adwokackiego w latach 2013- 2016. Po odebraniu ślubowania dziekan adw. Roman Kusz w krótkim wystąpieniu przedstawił zebranym rolę i zadania adwokatury oraz cel aplikacji.

Przy okazji ślubowania wyróżniono też osiemnastu najlepszych aplikantów, których uhonorowano nagrodami książkowymi. Po zakończeniu uroczystości na ślubujących aplikantów i ich rodziny oczekiwał poczęstunek w westybylu gmachu.

Sala, gdzie miała miejsce uroczystość, znajduje się w gmachu Sejmu Śląskiego, który został zbudowany w okresie międzywojennym. Ten modernistyczny gmach był wzorcem dla sali Sejmu II RP. Przypomnieć należy, że budynek został poświęcony 5 maja 1929 r. przez biskupa Arkadiusza Lisieckiego, a w uroczystości uczestniczył Prezydent II RP Ignacy Mościcki. Koszt budowy gmachu wyniósł 12 500 000 ówczesnych złotych i w całości został sfinsowany przez skarb śląski. Obecnie salę Sejmu Śląskiego odnowiono i odzyskała dawny blask.   

 

fot. Damian Zwardoń

Tagi: ślubowanie, aplikanci