Porady dla seniorów i mam - inicjatywy bydgoskiej izby


W związku z przypadającym 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, adwokaci i aplikanci izby bydgoskiej zorganizowali trzy akcje bezpłatnych porad prawnych dla mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Spotkania poświęcone zostały wybranym aspektom prawa spadkowego, gospodarczego oraz konsumenckiego. 

"Dzień Bezpłatnych Porad Prawnych" odbył się 4 grudnia w Wiejskim Domu Kultury w Wierzchucinie Królewskim (powiat bydgoski, gmina Koronowo). Wydarzenie zorganizowane zostało z myślą o mieszkańcach tej wsi, a także Koronowa i okolic, i poświęcone było zagadnieniom prawa spadkowego. Pierwszą część spotkania stanowiły prezentacje adwokatów i aplikantów bydgoskiej izby adwokackiej, w trakcie których omówiono zagadnienia dotyczące dziedziczenia i sporządzania testamentów, zachowku oraz problematykę postępowania spadkowego. Ze strony izby w spotkaniu wzięli udział: adw. Justyna Mazur, dziekan ORA Bydgoszcz, adw. Aleksander Domek, adw. Izabela Kosierb, adw. Monika Maskalska-Kwajzer, aplikanci adwokaccy Adam Bułat i Łukasz Grochowski. Po prezentacjach odpowiadano na pytania uczestników i udzielano porad prawnych z zakresu prawa spadkowego.

8 grudnia bydgoska izba adwokacka zorganizowała dwa wydarzenia. O godz. 15.00 w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy odbył się wykład "Konsumencie Trzeciego Wieku, kupuj z głową – czyli prawo konsumenckie w praktyce". Spotkanie skierowane było do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Agora Nestora" działającego w MCK, którego ORA Bydgoszcz jest partnerem merytorycznym, a adw. Justyna Mazur pełni rolę członka honorowego Rady Programowej UTW. Wykład poprowadziła adw. Karolina Korkowska-Krokos, która opowiedziała seniorom, jak rozsądnie robić zakupy, korzystając z uprawnień zagwarantowanych przez prawo. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie przysługują im uprawnienia wynikające z reklamacji, czym reklamacja różni się od gwarancji, kto decyduje o wyborze roszczeń i jak je realizować oraz jak kupować przez Internet. Wykładowi towarzyszyła projekcja filmu z cyklu Archiwum B. „Made in BydGHOST” o bydgoskich kultowych produktach, które rozsławiły miasto w Polsce i na świecie. Po spotkaniu adw. Karolina odpowiadała na liczne pytania z sali.

Tego samego dnia o godz. 16.30 w siedzibie Urzędu Miasta Bydgoszczy odbyło się spotkanie w ramach Bydgoskiego Klubu Przedsiębiorczych Mam. Jest to inicjatywa Rafała Bruskiego, prezydenta Miasta Bydgoszczy, mająca na celu motywowanie bydgoskich matek do powrotu na rynek pracy. Grudniowe spotkanie poświęcone zostało tematowi "Jak bez obaw założyć i prowadzić własny biznes". Prowadząca, adw. Monika Maskalska-Kwajzer, omówiła zasady zakładania własnej działalności gospodarczej oraz formy jej prowadzenia. Odpowiedziała także na pytania: czy małżonek odpowiada za długi firmowe oraz jakie są wady i zalety prowadzenia działalności pod cudzym szyldem i na cudzy rachunek.

Ogółem w akcjach grudniowych wzięło udział ok 100 osób. Liczne pytania ze strony uczestników spotkań oraz zainteresowanie lokalnych mediów wydarzeniami są dowodem na to, że tego typu inicjatywy mające na celu budowanie  świadomości prawnej obywateli są niezwykle potrzebne. 

 

fot. Dariusz Gackowski i Łukasz Grochowski 

Tagi: ORA, pomoc