Wólczańska 199 – nowa siedziba ORA w Łodzi

Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi otworzyła swoją nową siedzibę w neorenesansowej Willi Zygmunta Richtera przy ul. Wólczańskiej 199 w Łodzi. Uroczystość miała miejsce 10 października. 

Na otwarcie przybyło ponad 200 gości: przedstawiciele władz państwowych, miejskich, akademickich, środowisk prawniczych, samorządów zawodów zaufania publicznego oraz adwokatów zrzeszonych w łódzkiej palestrze. W wydarzeniu udział wzięli między innymi przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej z jej prezesem, adw. Andrzejem Zwarą, Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki, Hanna Zdanowska prezydent Miasta Łodzi – oraz prof. zw. dr hab. Włodzimierz Nykiel rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

- Cieszę się, że udało nam się znaleźć porozumienie, że najlepszymi rękoma, w które ta piękna neorenesansowa willa  może trafić,  jest łódzka palestra. Neorenesans to przecież odrodzenie. Ja życzę, żeby w tym miejscu dalej kwitła nasza łódzka palestra – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Zaangażowanie kulturalne łódzkiej palestry na rzecz mieszkańców zostało zauważone również przez adw. Andrzeja Zwarę, który w swoim przemówieniu zachęcał: Życzę Wam koleżanki i koledzy, żebyście  tę piękną przestrzeń Willi Richtera wykorzystali do tego, żeby zajmować się sprawami kultury, bo prawo to jest nic innego, jak kultura.

Temat odpowiedzialności palestry za kulturę oraz dziedzictwo narodowe przewijał się również w wystąpieniu dr Michała Kłosa, prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który pogratulował izbie łódzkiej decyzji o objęciu opieką Willi. Jest to decyzja, podyktowana jak sądzę przekonaniem, że warto kulturę ratować, również w ten sposób – nadmienił.

Kończąc oficjalną część uroczystości, głos zabrał adw. Jarosław Zdzisław Szymański, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi, który dziękując za wystąpienia swoim przedmówcom zaznaczył, iż „Adwokatura łódzka przejmując ten obiekt ma świadomość nie tylko roli społecznej, którą będzie realizować w Willi Richtera, ale również swojej odpowiedzialności za tę cząstkę dziedzictwa kultury narodowej”. - Niech on nam, drogie koleżanki i koledzy adwokaci dobrze służy, a my w nim służmy dobru wspólnemu. Niech ten dzisiejszy wieczór przejdzie nie tylko do historii Adwokatury łódzkiej, ale w pewnym sensie do historii naszego miasta – zaznaczył.

Uroczyste otwarcie uświetniła wystawa „Tkaniny” prof. Włodzimierza Cygana, którą  goście  mieli możliwość podziwiania w pięknych wnętrzach Willi Richtera, natomiast w ogrodach prezentowane były rzeźby Danieli Krystyny Jałkiewicz. W trakcie uroczystości odbył się również recital pieśni polskich w  wykonaniu Joanny Łubkowskiej, sopranistki Filharmonii Łódzkiej.


Tagi: ORA