Toga Golf 2012 - relacjaW dniach 29-30 września 2012 r. na polu golfowym Mazury Golf & Country Club  w Naterkach, Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie zorganizowała XIII Turniej TOGA GOLF 2012.

Turniej TOGA GOLF rozgrywany tradycyjnie w Naterkach stał się, obok Mistrzostw Polski Adwokatów, kultowym miejscem spotkań adwokatów grających lub chcących grać w golfa. Impreza ma charakter otwarty. Poza główną klasyfikacją adwokacką o Puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie, rywalizują w imprezie przedstawiciele innych zawodów prawniczych i golfiści nie będący prawnikami (o Puchar Prezydenta Miasta Olsztyna). Dla tego spotkania przy golfie, zjeżdżają na pole golfowe Mazury Golf & Country Club do Naterek golfiści z najodleglejszych zakątków Polski. Szczególnym sentymentem darzą ten turniej golfiści z Łodzi, którzy licznie (12 osób) przyjechali na zawody. Byli też golfiści z Katowic, Gliwic, Białegostoku, Poznania, Lublina i Warszawy. Jak co roku najliczniej reprezentowanym zawodem prawniczym byli adwokaci.

Turniej TOGA GOLF od trzynastu lat skutecznie promuje wśród prawników nie tylko golf, ale także wyjątkową przyrodę Warmii. Od lat w turnieju startują prawnicy oraz, w kategorii open, golfiści, którzy cenią ten turniej za jego niepowtarzalną atmosferę. Zawsze jest to impreza otwarta także dla osób ciekawych golfa. Takich, którzy chcą tu spróbować zagrać. Dla nich organizowana jest Akademia Golfa, a w tym roku także turniej na małym polu.

Choć to trzynasta impreza nie można mówić o pechu. Była też piękna golfowa pogoda i znakomita atmosfera. Dopisali uczestnicy. W pierwszym dniu prawie 100 osób aktywnie uczestniczyło w zawodach, w tym, w turnieju głównym TOGA GOLF - 61 osób, w turnieju na małym polu - 17, a w Akademii Golfa - 18 osób. W drugim dniu zawodów w turnieju  TOGA REWANŻ rywalizowały 43 osoby, na małym polu - 14 osób.

Wydarzeniem imprezy był „hole in one” na 16 dołku (trafienie jednym uderzeniem z odległości 146 m do dołka). Jest to pierwsze takie trafienie w trzynastoletniej historii turnieju TOGA GOLF. Tym wyczynem popisał się Szczepan Chmay, członek miejscowego klubu MG&CC. Tradycją imprezy są gadżety z logo TOGA GOLF rozdawane uczestnikom przy zgłoszeniu do turnieju. Golfiści cenią ten dobry zwyczaj i upominki te traktują jako znak rozpoznawczy uczestników turnieju.

Rywalizacja odbywała się według klasyfikacji strokeplay brutto oraz stableford netto. W pierwszym dniu (29.09.2012) w turnieju głównym TOGA GOLF, w klasyfikacji adwokatów, zwyciężył adw. Grzegorz Jaworski z Gliwic, zdobywca Pucharu Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Andrzeja Zwary, przed adw. Grzegorzem Kwiatkowskim. Oprócz wymienionych w pierwszej dziesiątce znaleźli się także apl. adw. Artur Dejnowicz, adw. Krzysztof Łazowski, adw. Andrzej Piotrowski, adw. Jerzy Dobrzański, adw. Elżbieta Gąsecka, adw. Lech Gąsecki, adw. Marek Stepułajtys i adw. Maciej Żbikowski. Spośród przedstawicieli innych zawodów prawniczych najlepszy rezultat osiągnął Grzegorz Rek, przed Andrzejem Kurkowskim, Piotrem Ostaszewskim, Krystyną Wiśniewską Drobny i Markiem Czecharowskim. Wśród Pań w klasyfikacji prawników zwyciężyła adw. Elżbieta Gąsecka z Łodzi. W klasyfikacji open netto zwyciężył Mariusz Sowa, a open brutto - Cezary Łosko (puchary Prezydenta Miasta Olsztyna). Wśród kobiet, w klasyfikacji open, najlepszy wynik osiągnęła Elżbieta Kawecka Surowiec. W turnieju na małym polu świetnie spisywali się olsztyńscy aplikanci adwokaccy. Apl. adw. Monika Czarnecka zajęła 3 miejsce. Wysokie miejsca zajęli także aplikanci Izby Olsztyńskiej - Katarzyna Zawada, Bartłomiej Wacław, Natalia Woźniak, Paweł Mąka, Jakub Usowicz, Joanna Klonowska i Anna Bryżys Krasodomska. W Akademii Golfa bliscy sukcesu byli adw. Stanisław Estreich i adw. Andrzej Kozielski.

W drugim dniu w turnieju TOGA REWANŻ rozegrane zostały I Mistrzostwa Izb Adwokackich w Golfie. Zwyciężyła drużyna Izby Łódzkiej (58 pkt stableford) przed Izbą Warszawską (55 pkt) i drużyną reprezentującą Izby Katowicką i Olsztyńską (53 pkt). W turnieju indywidualnym prawników zwyciężył Grzegorz Rek z Łodzi. W klasyfikacji open netto zwyciężył Adam Bernaciak, a open brutto ponownie - Cezary Łosko. Cezary Łosko wygrał także konkurs na najdalsze uderzenie mężczyzn (ponad 320 m! ). Wśród Pań najdalej uderzała Małgorzata Yusufali, a konkurs „nearest to the pin” wygrał Marek Grzeszczuk.  Na stronie www.togagolf.pl znajdują się wszystkie wyniki, relacje z tego i z poprzednich turniejów oraz zdjęcia.

Uroczyste zakończenie imprezy odbyło się w hotelu Omega w Olsztynie. Puchary wręczał Piotr Grzymowicz - Prezydent Miasta Olsztyna, adw. Stanisław Estreich, reprezentujący Naczelną Radę Adwokacką i adw. Andrzej Kozielski, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie. W uroczystości uczestniczyli także sponsorzy, którzy udzielili wielkiej pomocy naszej imprezie.

Podkreślenia wymaga fakt, że bardzo w organizacji turnieju pomogła Naczelna Rada Adwokacka. Atrakcją i jedną z nagród był fantastyczny golfowy wyjazd do Portugalii ufundowany przez firmę Easy Times. Wydawnictwo Beck ufundowało nagrody w postaci prawniczych programów komputerowych. Turniej wspomagały także firma PIMB z Biskupca, Ingenium Polska, BMW Zdunek (Gdańsk), Laboratorium Eris. Patronem medialnym turnieju już tradycyjnie była TVP Olsztyn, która wyemitowała ciekawą relację z imprezy oraz poznański serwis Prawny poPrawny.

Popularność turnieju udowadnia, że golf jest dyscypliną, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. To nie tylko rywalizacja sportowa ale także sposób na zdrowy i aktywny sposób spędzania wolnego czasu, na aktywny wypoczynek, na integrację środowiska. Szybko rosnąca atrakcyjność tej dyscypliny w Polsce sprawia, że w golfa gra coraz więcej młodych ludzi. Tegoroczna impreza była bardzo udana i liczymy na jeszcze większy udział środowiska adwokackiego w tej imprezie w przyszłym roku.

adw. Jerzy Dobrzański

Tagi: ORA, sport