Sportowe uczczenie pamięci powstańców

Nie straszny był ani upał, ani dystans. Grupa adwokatów i aplikantów adwokackich pobiegła na 5 i 10 kilometrów w XXIII Biegu Powstania Warszawskiego.

Wieczorem, 27 lipca, ulicami Warszawy przebiegło 7 tysięcy uczestników, którzy w ten sposób uczcili pamięć o żołnierzach poległych w Powstaniu Warszawskim. Wśród nich pobiegła grupa Adwokatury Polskiej - prawie 300 adwokatów i aplikantów adwokackich wraz z rodzinami.

Grupę adwokatów poprowadzili adw. Andrzej Zwara, prezes NRA i Robert Korzeniowski, mistrz olimpiad w Atenach, Sydney i Atlancie. Prezes NRA, który biegł na 10 km, do mety dotarł jako 32 zawodnik grupy adwokackiej, z czasem 51:19. Był to czas lepszy o pół minuty od tego, jaki osiągnął nasz chodziarz – Robert Korzeniowski, który z czasem 51:51 zajął 39 miejsce w grupie adwokackiej.

Najlepszymi biegaczami Adwokatury na 10 km okazali się: Jacek Kluźniak z Kielc, który pokonał trasę w 38:56 minut, 3 sekundy później na metę dobiegł Łukasz Okomski z Radomia. Trzecie miejsce zajął Maciej Burda z Krakowa (czas 39:20). Zwycięzca poprawił swój wynik sprzed roku, kiedy to na metę dotarł jako drugi o czasie 39:09.

Wśród pań najlepszy czas miała Joanna Reglińska z Olsztyna (47:57), drugą pozycję zajęła Magda Gawińska z Warszawy (48:39), zaś trzecie miejsce zajęła Danuta Szmigiel z Wałbrzycha (49:08), która w ubiegłym roku była na mecie druga.

W dystansie na 5 km zwycięzcami zostali: Marcin Bogusz z Rzeszowa  (18:31), Maciej Kardas z Krakowa  – jeden z najmłodszych uczestników, który przebiegł trasę w 18:50 min. oraz Grzegorz Piliszek z Warszawy, który osiągnął czas 20:19 min.

Wśród pań na 5 km prym wiodła Izabela Konopka z Warszawy, która dobiegła do mety po 25:43 minucie, za nią była Joanna Kosmala z Krakowa (26:09) oraz Natalia Turbasa, również z Krakowa (26:15).

Adw. Andrzej Zwara, prezes NRA, adw. Stanisław Estreich, przewodniczący komisji Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystki oraz Robert Korzeniowski wręczyli zwycięzcom puchary. Puchar odebrali też najmłodszy i najstarszy uczestnik z grupy adwokackiej – dwunastoletnia Zosia Leżańska i Henryk Leśny (62 l.).

NRA ufundowała również nagrodę dla zawodnika, który zajął 95. miejsce w biegu. W ten sposób adwokaci zaznaczyli, że obchodzą 95-lecie istnienia samorządu adwokackiego. Nagrodę otrzymał Emanuel Zimny z Sochaczewa.

Imprezie towarzyszyła niesamowita atmosfera. Przed startem zawodnicy na 5 km odśpiewali „Rotę”, zaś ci co biegli na 10 km zaśpiewali hymn państwowy. Sportowcom kibicowali wiceprezydent m.st. Warszawy oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich związanych z AK i Powstaniem Warszawskim, których powitano gromkimi brawami.

Adwokaci do biegu przygotowywali się w strefie adwokata, gdzie rozgrzewkę przeprowadził dla nich Robert Korzeniowski. Po biegu czekały na zawodników zimne napoje i przekąski.

Najwytrwalsi, którym nogi nie odmówiły posłuszeństwa, po zakończonym biegu poszli potańczyć do Clubu Room 13, gdzie specjalnie dla zawodników Biegu Powstania Warszawskiego imprezę przygotowała grupa warszawskich aplikantów PrawoNocni.

Bieg Powstania Warszawskiego otworzył coroczne uroczystości związane z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W czasie całej II wojny światowej zginęło 56% adwokatów i 90% aplikantów adwokackich z czego duża część właśnie w Powstaniu Warszawskim.

Pan Prezes Andrzej Zwara dziękuje wszystkim uczestnikom Biegu i już dziś zaprasza do udziału w imprezie w przyszłym roku.

 zobacz wyniki XXIII Biegu Powstania Warszawskiego 

Tagi: sport