„Żyd z Wesela” w Telewizji Polskiej

Przedstawienie wyprodukowane przez Naczelną Radę Adwokacką – „Ja jestem Żyd z Wesela” zostanie wyemitowane 4 stycznia o godzinie 21.30 w TVP Historia. Emisja sztuki zainicjuje główne obchody 95-lecia Adwokatury Polskiej.

Przed spektaklem zostanie również pokazany archiwalny wywiad z adw. Joanną Agacką-Indecką, prezes NRA w latach 2007-2010. Rozmowa nawiązuje do treści dramatu R. Brandstaettera i relacji jaka rodzi się pomiędzy adwokatem a klientem.

TVP Historia uczci w ten sposób jubileusz 95-lecia samorządu adwokackiego w Polsce. Główne uroczystości odbędą się 9 stycznia w Pałacu Krasińskich w Warszawie. Miejsce to jest nieprzypadkowe. Przed wojną to właśnie tam odbywały się posiedzenia Naczelnej Rady Adwokackiej. W uroczystości udział wezmą przedstawiciele władz samorządu adwokackiego oraz zaproszeni goście. Prof. Stanisław Waltoś wygłosi wykład na temat roli adwokata w nowym modelu kpk. Goście wysłuchają również koncertu z muzyką m.in. Ignacego Paderewskiego i Fryderyka Chopina w wykonaniu: Katarzyna Oleś-Blacha (śpiew-sopran), Stanisław Kufluk (śpiew-tenor), Robert Kabara (skrzypce i altówka) i Marta Mołodyńska (fortepian).

Genezę powstawania samorządu adwokackiego opisał adw. dr hab. Adam Redzik w tekście, który opublikowaliśmy na adwokatura.pl 24 grudnia 2013 r., w 95. rocznicę podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu w przedmiocie statutu tymczasowego Palestry Państwa Polskiego. Czytaj tekst